Má vlast v pražském Planetáriu

Pražské planetárium ve Stromovce připravilo u příležitosti letošních sto let republiky zvukově-vizuální představení Má vlast. Projekce, která kombinuje hudební dílo Bedřicha Smetany s velkoplošnou projekcí na kopuli planetária, má 9. listopadu 2018 premiéru. Smetanovu nejznámější symfonickou báseň uvede planetárium v nahrávce České filharmonie vedené Václavem Neumannem, recitace se ujal herec Josef Somr.

Planetárium promítá obraz na strop ve tvaru kopule, který napodobuje nebeskou klenbu. Pražské planetárium s průměrem promítací kopule 23,5 metru patří k největším na světě. Pouze několik planetárii v Asii a Spojených státech má kopuli o průměru 26 metrů a největší planetárium světa v ruském Petrohradě má průměr promítací kopule 37 metrů.

Od listopadu spadá planetárium ve Stromovce se Štefánikovou hvězdárnou na Petříně a s Hvězdárnou Ďáblice pod společnou značku Planetum. Ambicí společnosti je stát se jedním z nejlepších vesmírných center v Evropě a zprostředkovávat znalosti o vesmíru dostupnou, zábavnou a srozumitelnou formou.

Mohlo by vás zajímat