Má vlast v pražském Planetáriu

Pražské planetárium ve Stromovce připravilo u příležitosti letošních sto let republiky zvukově-vizuální představení Má vlast. Projekce, která kombinuje hudební dílo Bedřicha Smetany s velkoplošnou projekcí na kopuli planetária, má 9. listopadu 2018 premiéru. Smetanovu nejznámější symfonickou báseň uvede planetárium v nahrávce České filharmonie vedené Václavem Neumannem, recitace se ujal herec Josef Somr.

Planetárium promítá obraz na strop ve tvaru kopule, který napodobuje nebeskou klenbu. Pražské planetárium s průměrem promítací kopule 23,5 metru patří k největším na světě. Pouze několik planetárii v Asii a Spojených státech má kopuli o průměru 26 metrů a největší planetárium světa v ruském Petrohradě má průměr promítací kopule 37 metrů.

Od listopadu spadá planetárium ve Stromovce se Štefánikovou hvězdárnou na Petříně a s Hvězdárnou Ďáblice pod společnou značku Planetum. Ambicí společnosti je stát se jedním z nejlepších vesmírných center v Evropě a zprostředkovávat znalosti o vesmíru dostupnou, zábavnou a srozumitelnou formou.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na