Maďarský skladatel György Kurtág získal Wolfovu cenu

Letošní Wolfovu cenu za přínos světovému kulturnímu dědictví získal 98letý maďarský skladatel a klavírista György Kurtág.
György Kurtág (zdroj Filharmónia Magyarország)
György Kurtág (zdroj Filharmónia Magyarország)

Wolf Foundation je prestižní organizace, která oceňuje a podporuje výjimečné úspěchy v oblasti vědy a umění po celém světě. Založil ji německý vynálezce a dřívější kubánský velvyslanec v Izraeli Ricardo Wolf. Od roku 1978 uděluje nadace žijícím umělcům i vědcům z celého světa Wolfovu cenu, jejíž laureáti obdrží diplom a 100.000 amerických dolarů.

Wolfova cena se uděluje každoročně a oceňuje výjimečné osobnosti, které překračují bariéry náboženství, pohlaví, rasy, národnosti a politických postojů. Ve vědecké oblasti se ceny udělují v oblasti medicíny, zemědělství, matematiky, chemie a fyziky. V oblasti umění za vynikající výsledky v malířství, sochařství, hudbě a architektuře.

Dosud bylo oceněno 382 vědců a umělců. Laureáty vybírají každoročně znovu jmenované mezinárodní hodnotící komise složené ze světově uznávaných odborníků ve svých oborech. Dříve Wolfovu cenu získali například houslisté Isaac Stern, Yehudi Menuhin, dirigenti Zubin Mehta, Riccardo Muti, Claudio Abbado, sir Simon Rattle a Ádám Fischer, skladatelé Josef Tal, Olivier Messiaen, Krzysztof Penderecki, Luciano Berio, György Ligeti, Pierre Boulez a Giya Kancheli, tenorista Plácido Domingo, sopranistka Jessye Norman, klavíristé Vladimir Horowitz, Daniel Barenboim a Murray Perahia a violoncellista Mstislav Rostropovič.

György Kurtág se narodil 19. února 1926 do maďarské židovské rodiny. Hudbě se věnuje od pěti let, na budapešťské Lisztově akademii studoval klavír a skladbu. Soudobou hudbu plnou emocí tohoto maďarského skladatele zná celý svět, jeho kompozice jsou u interpretů i posluchačů značně oblíbené. Že je aktivní i ve vysokém věku dokazuje, že v roce 2018 zkomponoval svou první operu Fin de partie, která byla posléze odpremiérovaná v milánské La Scale.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments