Magdalena Kožená a Mitsuko Uchida vystoupí v Rudolfinu

V pražském Rudolfinu dnes, 20. ledna 2019, vystoupí na společném recitálu pěvkyně Magdalena Kožená a britsko-japonská pianistka a dirigentka Mitsuko Uchida. Pianistka proslulá svou schopností rozehrát koncertní křídlo tak, aby znělo jako celý orchestr, doprovodí Koženou nejen v oblíbených písních Huga Wolfa a Antonína Dvořáka. V podání obou umělkyň zazní také méně často uváděné Básně královny Marie Stuartovny Roberta Schumanna a Kabaretní písně Arnolda Schoenberga.
Magdalena Kožená (zdroj kozena.cz)

Mezzosopranistka Magdalena Kožená společně s klavíristou Mitsuko Uchidou sklidily se svým koncertním programem velký úspěch na festivalu Pražské jaro v roce 2012. Na svém tehdy prvním společném vystoupení před českým publikem přednesly repertoár od Gustava Mahlera, Clauda Debussyho a Oliviera Messiaena. Vystoupení uznávané britské pianistky japonského původu bylo pro Prahu výjimečnou událostí. Samostatný recitál zde ještě držitelka Řádu britského impéria s titulem Dame neměla. Již dlouho vyprodaný pražský koncert byl součástí jejich společného turné. Po Praze zavítaly ještě na dvě vystoupení do Londýna. Se stejným repertoárem se představily i v italské Perugii. Slavnou virtuosku vnímá Kožená jako jednu z pěti nejlepších klavíristek současnosti.

Kožená měla s klavíristkou Uchidou vystoupit v Rudolfinu v říjnu 2015. Kvůli onemocnění zahraniční umělkyně však bylo vystoupení zrušeno.

Pětačtyřicetiletá brněnská rodačka Kožená patří ke světové operní špičce. Pozici jedné z nejvyhledávanějších a nejvýraznějších mezzosopranistek dokládá řada ocenění, které ve své kariéře získala v České republice a v zahraničí, i exkluzivní smlouva s nahrávací společností Deutsche Grammophon.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat