Mahlerův festival uvede Foersterovy Milostné písně

Letošní Mezinárodní hudební festival Hudba tisíců – Mahler Jihlava 2023 nabídne premiéru instrumentální podoby skladby Milostné písně skladatele Josefa Bohuslava Foerstera, zatím se veřejně neprováděla. Festival, jehož zahajovací koncert bude 18. května, se letos uskuteční po dvaadvacáté.

Jihlava (zdroj Vysočina EU)
Jihlava (zdroj Vysočina EU)

Skladba Milostné písně byla původně napsána pro hlas a klavír, kterou později Foerster zinstrumentoval a v této podobě zazní na festivalu poprvé. Rukopis skladby byl součástí Foersterovy pozůstalosti. Do rukou současných hudebníků se dostal před dvěma lety, kdy vznikl jeho moderní notový zápis a následně také nahrávka skladby provedená Karlovarským symfonickým orchestrem.

Josef Bohuslav Foerster (1859 až 1951) byl Mahlerovým přítelem. Jeho Milostné písně v podání Karlovarského symfonického orchestru, který vede dirigent Debashish Chaudhuri, budou součástí koncertu 18. května v jihlavském kostele Povýšení svatého Kříže.

Vedle Jihlavy se budou koncerty festivalu konat také v Hudebním sále kláštera v Nové Říši, 5. června tam zazní i Koncert pro housle F dur Pavla Vranického nebo Symfonie A dur Wolfganga Amadea Mozarta. „Obě linie, jak ta mahlerovská, tak linie, kde se zabýváme hudbou 18. století, se budou na festivalu objevovat,“ řekl Štilec.

Tvorbu Gustava Mahlera (1860 až 1911), který se na Vysočině narodil a v Jihlavě strávil prvních patnáct let svého života, zastoupí na festivalu i cyklus písní Rückert Lieder, Adagietto. Další Mahlerova skladba zazní v podání vítězů Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka a Pěvecké soutěže Gabriely Beňačkové.

Festival chce letos upozornit i na 80. narozeniny českého sbormistra Petra Fialy nebo letošní výročí spisovatele Jaroslava Haška, od jehož úmrtí v lednu uplynulo 100 let a zároveň bude v dubnu 140. výročí jeho narození.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments