Maki Namekawa a Dennis Russell Davies představí v klavírním recitálu skladby tří minimalistů

Program, se kterým slaví úspěchy na světových pódiích, představí Brnu Maki Namekawa a Dennis Russell Davies. Šéfdirigent Filharmonie Brno se svojí manželkou sestavili recitál pro dva klavíry z děl tří amerických skladatelů spojovaných s hudebním minimalismem: Stevea Reicha, Johna Adamse a Philipa Glasse. Skladby vybrali tak, aby posluchači mohli srovnat hudbu z ranné fáze, kdy byl minimalismus revoluční novinkou, s pozdějším stylem, který spojuje minimalistické postupy s dalšími prvky. S posledně jmenovaným autorem pojí oba klavíristy blízké přátelství, ve světových premiérách uvádějí díla, z nichž mnohá jsou zkomponována přímo pro ně.
Maki Namekawa a Dennis Russell Davies (zdroj Filharmonie Brno)

Základem Reichovy skladby Piano Phase je jednoduchý motiv sestávající z dvanácti tónů, opakovaný nejprve jedním klavíristou. Druhý se k němu po chvíli přidá a po několika opakováních nepatrně zrychlí, čímž se proti spoluhráči posune o jednu notu. „Tak začnou vznikat kombinace, v nichž se původní motiv rozplývá – a opakují se tak dlouho, dokud se jako v kruhu oba hráči nevrátí do unisona. Provedení skladby vyžaduje od interpretů maximální koncentraci, aby dosáhli skutečně postupného zrychlování,“ zdůraznil muzikolog Matěj Kratochvíl.

Hallelujah Junction. Název dálničního odpočívadla uprostřed vyprahlé krajiny u hranic Kalifornie a Nevady. „Příklad dobrého názvu, který čeká na svoji skladbu,“ okomentoval svoje dílo z roku 1996 John Adams. Na minimalismu ho zajímá především rytmická energie, ve srovnání s Reichem se však zřetelněji obrací k tradičnějším hudebním strukturám a přijímá například i vlivy jazzu. Glassova skladba Four Movements for Two Pianos vznikla v roce 2008 právě pro Namekawu a Daviese. „Všechny věty jsou vystavěny z krátkých motivů, do nichž jsou postupně přidávány nové tóny, čímž se harmonická struktura skladby postupně proměňuje,“ popsal dílo Kratochvíl.

Koncert se koná v sobotu 23. března od 19. 30 v Besedním domě. V předprodeji a na webu je ještě k dostání posledních pár vstupenek. „Chceme vyjít vstříc těm, na které se nedostalo. Vstupenky do sálu i na přístavky rychle zmizely, uvolnili jsme tedy do prodeje ještě jednu řadu,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na