Malá hudební vzpoura ve filharmonii

Státní filharmonie Košice zve na další koncert z cyklu Hrajeme komorně (17. září v 19:00, Dům umění): Strauss – Elgar – Haydn.
Zbyněk Müller (zdroj SFK)

Šéfdirigent Státní filharmonie Košice Zbyněk Müller sáhl po krásném a zajímavém programu, ze kterého dílo Richarda Strausse, Suita pro 13. dechových nástrojů, zaznívá poměrně zřídka. Bude zajímavé sledovat harmonii tohoto slavného novoromantika.

Ve druhé části se návštěvníci přenesou na britské ostrovy, kde potkají jméno jednoho z nejznámějších skladatelů Edwarda Elgara. Jeho Serenáda pro smyčce patří mezi nejznámější a nejoblíbenější posluchačská díla ostrovní hudby. Vyznačuje se zejména nádhernou melodikou smyčců.

Šéfdirigent Zbyněk Müller se před orchestr Státní filharmonie Košice postaví po půlroční vynucené pauze: „Do Košic přicházím jako vždy rád, ale tentokrát i s velkou zvědavostí a plný očekávání. Nemohu se dočkat, až uslyším mně tak důvěrně známé těleso opět naživo. Myslím, že si užijeme i zkoušky, střídání dechů a smyčců se nám už nejednou osvědčilo a pokud si dobře pamatuji, i posluchači to mají rádi. Strauss i Elgar se nám v tomto programu představují v malých formách, ale ani v nich nezapřou pověst velkých symfoniků. Haydn je zas mistrem překvapení a hudebního vtipu. Jeho symfonie „Na odchodnou“, která je populární už díky svému názvu, bude toho jistě důkazem.“

Ve třetí části spustí známý Vídeňan Joseph Haydn demonstraci. Nebudou zde však žádné odbory, ale hudebníci slavné esterházyovské kapely. Ti se vzbouří proti svému chlebodárci a zahrají na nástrojích malou pantomimu. Protest proti tomu, že jim hrabě Esterházy odmítl udělit dovolenou. V poslední části symfonie „Na odchodnou“, tvářící se unaveně, postupně odcházejí jeden po druhém z pódia. Na závěr zůstanou jen dva houslisté, kteří také zhasnou své svíčky a vytratí se do zákulisí. Hrabě pochopil Haydnovu hudební žádost a muzikanti nakonec mohli odjet domů. I takové příběhy přinese koncert 17. září od 19:00 v Domě umění.

#Bezpečne
Státní filharmonie Košice nadále ujišťuje, že dělá hygienická opatření nad rámec svých povinností, aby se návštěvníci cítili bezpečně. Prostory Domu umění se dezinfikují každou hodinu. Novinkou je využívání certifikovaného difuzéru s dezinfekčním aroma olejem, který čistí vzduch i povrchy. Pokračuje se v šachovnicovém sezení, dezinfekci rukou při vstupu, nošení roušek i v dodržování bezpečné vzdálenosti při čekání na akce. Koncerty budou trvat hodinu a bez přestávky.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments