Mařatické varhany budou zrestaurovány za necelé dva miliony korun

Uherskohradišťská radnice letos nechá zrestaurovat varhany z kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mařaticích. Nástroj je kulturní památkou. Součástí svatostánku je od 50. let 19. století, v posledních letech však již vykazoval řadu vad. Město za opravu varhan zaplatí téměř dva miliony korun.

Varhany v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Mařaticích (zdroj Uherské Hradiště)
Varhany v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Mařaticích (zdroj Uherské Hradiště)

Autorem varhan je Antonín Salinger. Varhany z Mařatic, místní části Uherského Hradiště, jsou podle mluvčího radnice Jana Pášmy zřejmě posledním dochovaným nástrojem z jeho dílny. „Podle donační desky umístěné na zdi kostela proběhla v roce 1933 díky rodině Stanclově rekonstrukce nástroje. Některé technické prvky varhan byly měněny v závěru 20. století,“ uvedl mluvčí.

V současné době jsou však varhany nefunkční. Způsob jejich restaurování schválili loni památkáři. Na základě veřejné zakázky zajistí obnovu nástroje restaurátor Petr Stehlík z Hodonína. „Očekáváme, že práce započnou v únoru a dílo by mělo být dokončeno v listopadu letošního roku. Obnova bude stát takřka dva miliony korun,“ uvedl místostarosta Jaroslav Zatloukal. Město osloví s žádostí o spolufinancování Zlínský kraj, v případě úspěšného posouzení by dotace mohla dosáhnout 300.000 korun.

Pozdně renesanční kostel Nanebevzetí Panny Marie pochází ze začátku 17. století, je dominantou městského hřbitova. Mezi lety 2008 až 2013 řemeslníci svatostánek staticky zajistili a vybudovali systém sanace vlhkosti zdiva včetně nové odvětrávací konstrukce podlahy. Dále opravili střešní krytinu, fasády, okna a dveře, dokončili vnitřní omítky, výmalbu a také úpravu prostranství před kostelem včetně restaurování litinového kříže. Náklady na rekonstrukci činily deset milionů korun.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments