Marek Vrabec: Bourání plovoucí scény je vždycky melancholické

  1. 1
  2. 2
Prague Sounds chystá unikátní mezižánrové koncerty v Rudolfinu, Lucerně ale i La Fabrice. Koncertovat bude mandolínový virtuos Chris Thile i legendární Jiří Stivín. S Markem Vrabcem, ředitelem festivalu a autorem idey unikátní plovoucí scény, jsme hovořili nejen o tomto mimořádném projektu rezonujícím s kouzelným prostorem Slovanského ostrova a hladinou Vltavy, ale i o chystaných koncertech, novém názvu festivalu a o plánech do budoucna.

Marek Vrabec (foto Tomáš Nosil)
Marek Vrabec (foto Tomáš Nosil)

První z produkcí letošních koncertů festivalu Prague Sounds (ještě v loňském roce Struny podzimu), Koncert pro Evropu, je už minulostí. I když jeho záznam zůstane uchován. Ale žhavou budoucností jsou další festivalové produkce, které se odehrají v říjnu a v listopadu v různých sálech Prahy. V koncertní síni, ale i v menších, netradičních prostorách. Žádný z nich už ale nebude na plovoucí scéně. Ta je, minimálně do příštího roku, minulostí. „Zbourat scénu je mnohem snazší než ji postavit – stavba trvá osm dní, bourání jen tři. Je to vždycky trochu smutná chvíle. Někdo trefně poznamenal, že je to jako odstrojovat vánoční stromek 25. prosince ráno. Bourací práce začínají bezprostředně po koncertě a druhý den ráno, v tomto případě hned 3. září v brzkých ranních hodinách, začala likvidace,“ říká ředitel festivalu a autor idey unikátní plovoucí scény Marek Vrabec.

Stavba plovoucí scény Prague Sounds 2022 (zdroj Prague Sounds)
Stavba plovoucí scény Prague Sounds 2022 (zdroj Prague Sounds)

Kde je dnes plovoucí scéna?
Všude a nikde. Plovoucí scéna vlastně neexistuje. Vlastní hlediště je vytvořeno z dvaceti pontonů, ale kde je jim teď konec – to vlastně ani nevím. Náš technický partner je stahuje z celé republiky. Hlediště jsme rozšířili na kapacitu 1200 diváků, přibyla elevace, ale já jsem si přál ho mít ještě větší. Ale to už nebylo možné. Další kapitolou je samotné jeviště, které je tvořeno třemi hornopalubovými loděmi. Letos bylo zatím největší, to aby pojalo všech 170 účinkujících. To, čemu říkáme Plovoucí scéna je obrovské dílo, na kterém pracuje osm dní armáda techniků a pracovníků, dohromady jich bude kolem stovky. Veškeré její části připlouvají a odplouvají po vodě, jinudy cesta nevede. Všechno nakládáme v přístavu Smíchov z kamionů pomocí jeřábů, tady se dávají jednotlivé pontony na vodu. Sem pontony přijíždějí a při demontáži odtud odjíždějí. Poslední ponton po Koncertu pro Evropu opustil Vltavu v úterý 6. září, jeřáb jej vyzvedl na kamion a on odcestoval, odkud přijel. Sám nevím kam. Mohou to být Pardubice, Hradec Králové, Mělník, Děčín… Na jednotlivých pontonech bylo napsáno, odkud jsou a byly odevšad.

Prague Sounds: Koncert pro Evropu, 2. září 2022 (foto Petra Hajská)
Prague Sounds: Koncert pro Evropu, 2. září 2022 (foto Petra Hajská)

Tak trochu jako základní kameny Národního divadla…
Vidíte, dá se to tak říct!

Není škoda rozložit plovoucí scénu hned po jedné produkci?
To víte, škoda to je, vždycky je v tom melancholie, když pontony odjíždějí… Ale na druhou stranu – v umění obecně platí, že čím víc hrajete, tím víc peněz ztrácíte, zvlášť, když hrajete kvalitní věci. Není to tak, jako v showbyznysu, kde se náklady vrátí, když uděláte pět, nebo deset představení. Naopak – vy jen prohlubujete ztrátu, tedy viděno čistě ekonomicky. A to bychom si opravdu nemohli dovolit, náklady na takto velkou plovoucí scénu byly obrovské. Myslím si však, že za to úsilí a riziko to stálo. Když vidíte, jaký efekt koncert pro Prahu měl, kolik lidí k Vltavě přijde, vidíte radost v jejich tvářích, je to nádherná odměna za všechny starosti a obavy. Na Vltavě vidělo koncert pár tisíc diváků, díky televiznímu přenosu a záznamu vidělo jen v ČR koncert už půl miliónu lidí, a to ještě nemáme čísla ze zahraničí. A podle ohlasů, které se nám schází z celého světa, to stálo za to!

Na úvod Koncertu pro Evropu jste poděkoval nebesům, že se mračna rozestoupila… Počasí na přelomu srpna a září nebylo příliš stabilní. Každá open-air produkce je riskantní, tahle byla riskantní extrémně.
Měli jsme štěstí! Vsadili jsme všechno na jednu kartu, na jeden den. Modlili jsme se, aby to vyšlo, abychom se nemuseli přesouvat se do Rudolfina, kde byla připravena mokrá varianta. Naštěstí se mraky opravdu rozestoupily a mohli jsme hrát na hladině tak, jak jsme naplánovali.

Prague Sounds: Koncert pro Evropu, 2. září 2022 (foto Petra Hajská)
Prague Sounds: Koncert pro Evropu, 2. září 2022 (foto Petra Hajská)

Plovoucí scéna odplula, festival však bude po měsíční pauze pokračovat. A v sálech různého typu – v tradičních jako je hned 23. října Lucerna, ale i v méně tradičních, například La Fabrika, DOX+. Ale hrát budete i v Rudolfinu, kde vystoupí mandolínový virtuos Chris Thile a kde také vzdáte hold Jiřímu Stivínovi. Jak jste připravovali letošní program, co vše bude znít Prahou?
Prahou bude znít velmi pečlivě kurátorovaný program připravený s velkou znalostí současné hudby. Tak jako dosud chceme dělat program odpovídající současné hudbě, festival, který je živý. Proto tu objevíte umělce, které nikdo jiný nezve. Ale také nezapomínáme na legendární hudebníky. Tak, jako jsme vzdávali poctu v loňském roce Jiřímu Suchému scénickým recitálem, tak nyní pro jubilujícího Jiřího Stivína připravujeme bilanční koncert. Jiří Stivín je legenda, která ovlivnila spoustu muzikantů, letos slaví osmdesátiny. To si myslím, že je důvod k velkolepé oslavě.

Chris Thile na festivalu v minulosti již debutoval, ale dosud v Praze nezahrál sólově. A tentokrát se dočkáme jeho sólového koncertu, který jsem si dlouho přál! Bude v něm hrát hudbu od Bacha až ke svým vlastním kompozicím. Mandolína je vlastně hodně nevděčný nástroj, ale Chris je génius. Těším se, že zahraje transkripce Bachových partit, ale že zazpívá i svého oblíbence Boba Dylana a své songy. Tentokrát jsme ho pozvali do svatostánku z největších – Rudolfina.

Jak dlouho jste si přál uskutečnit jeho sólový recitál?
Od jeho prvního vystoupení na Strunách podzimu. Takže tři roky a teprve letos se to podařilo. Je na roztrhání – má několik kapel, svoji show, je neustále na nějakých turné a není snadné ho přemluvit k něčemu nestandardnímu. Jsem moc rád, že se to povedlo.

Prague Sounds: Koncert pro Evropu, 2. září 2022 (foto Petra Hajská)
Prague Sounds: Koncert pro Evropu, 2. září 2022 (foto Petra Hajská)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments