Zemřel Jozef Tkáčik

Ve čtvrtek odpoledne 29. září 2022 zemřel ing. Jozef Tkáčik, významná osobnost, jejíž život byl spjatý se Slovenskou filharmonií od roku 1975.

Jozef Tkáčik (zdroj Slovenská filharmonie)
Jozef Tkáčik (zdroj Slovenská filharmonie)

Ing. Jozef Tkáčik (3. října 1942 – 29. září 2022) měl vztah k hudbě a umění již od dětství.  Poté, co mu bylo znemožněno studovat na konzervatoři v Košicích (kvůli nedostatečnému kádrovému profilu tehdejšího režimu), vystudoval Fakultu politické ekonomie Vysoké školy ekonomické. Svou profesní kariéru zahájil jako technický úředník na Ministerstvu práce a sociálních věcí, později se stal vedoucím oddělení v tehdejším Československém rozhlase v Bratislavě. 

V letech 1975 až 1978 zastával funkci ekonomického náměstka ředitele Slovenské filharmonie. Po odchodu z této pozice působil jako ředitel Slovenského fondu výtvarných umění a následně Ústředí lidové a umělecké výroby.

Jozef Tkáčik si svými odbornými i lidskými kvalitami vysloužil uznání pracovníků Slovenské filharmonie, což vedlo k jeho jmenování do funkce zástupce provozního a administrativního ředitele na počátku 90. let. Dne 2. října 1996 byl jmenován ředitelem Slovenské filharmonie a od 1. června 2000 ho ministr kultury Milan Kňažko jmenoval generálním ředitelem. Úzce spolupracoval s šéfdirigenty Ondrejem Lenárdem a Jiřím Bělohlávkem, sbormistry Janem Rozehnalem a Blankou Juhaňákovou a uměleckými vedoucími Slovenského komorního orchestru Bohdanem Warchalem a Ewaldem Danelem.

V roce 2004 jej ve funkci generálního ředitele Slovenské filharmonie vystřídal Marián Lapšanský. V letech 2005 až 2008 zastával funkci šéfa Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně. Během svého působení zde jmenoval Jakuba Hrůšu šéfdirigentem a Tomáše Hanuse hlavním hostujícím dirigentem.

Po odchodu ze Zlína pokračoval v práci ve Slovenské filharmonii. V letech 2008 až 2016 zastával funkci technického náměstka a následně ředitele pro technické operace.

Poslední rozloučení s Ing. Jozefem Tkáčikem se bude konat ve středu 5. října 2022 ve 14:45 hodin v bratislavském krematoriu.

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments