Margita představil rozšířené vydání knihy Bez omezení

Světově uznávaný operní pěvec Štefan Margita dnes v Praze představil rozšířené vydání knihy Bez omezení. Knihu, v níž se Margita ohlíží za svým životem, napsala Michaela Zindelová. Pokračování publikace, která poprvé vyšla v roce 2001, pokřtily pěvcova manželka Hana Zagorová a operní pěvkyně Dagmar Pecková.„Kniha je rozšířena o celou důležitou kariéru od Metropolitní opery až po milánskou La Scalu, o důležité štace, setkání s hvězdami a dalších patnáct let s Hanou Zagorovou,” řekl Margita.

Podle Peckové, s níž nyní Margita absolvuje turné s názvem Začínáme končit, Margita svou kariérou dokazuje, že doma není nikdo prorokem. „Pokud chcete něco dokázat, nesnažte se o to tady,” podotkla Pecková ke kariéře pěvce, který S úspěchem působí na scénách nejslavnějších operních domů, jako jsou milánská La Scala, londýnská Covent Garden a newyorská Metropolitní opera.

Margita knihu prokládá i otevřenými názory na operní profesi, přátelství a lásku. Upřímně také hovoří o svém soukromí. „Margita ví, že hrát a zpívat divadlo neznamená pitvořit se, pomrkávat do hlediště, ale za sebe i za postavu sdělovat dnešnímu divákovi něco zvláštního, co se nedá slovy popsat a co je nejvlastnějším tajemstvím divadla,” napsal v předmluvě k prvnímu vydání knihy operní kritik Josef Herrmann.

Štefan Margita byl letos oceněn platinovou deskou za prodej alba Melancholie. Loňská nahrávka věnovaná hudbě na pomezí žánrů se hned po vydání ocitla na první pozici prodejního žebříčku TOP 50 popových tuzemských desek. Následně opanovalo na šestnáct týdnů první místo v hitparádě nejprodávanějších alb klasické hudby. Celkem se ho podle vydavatelství Supraphon prodalo přes šest tisíc nosičů.

Margita zvítězil v roce 1986 na Mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro a v srpnu téhož roku získal angažmá v opeře Národního divadla v Praze. V této době (1987-1991) byl současně sólistou vídeňské Volksoper. V roce 1992 přešel do stálého angažmá ve Státní opeře Praha, kde působil do roku 1994. Na podzim čeká Margitu nové nastudování opery Leoše Janáčka Z mrtvého domu, které chystá Státní opera v Berlíně. Jeho program je nyní naplánován až do roku 2019.

Foto Lucia Robinson

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na