NODO 2014 – nové opery z Evropy, Ameriky i Číny v Ostravě
Svým způsobem geniální nápad Jiřího Nekvasila, ředitele Národního divadla moravskoslezského, který po Ostravských dnech 2011 přišel s myšlenkou otevřít kamenná divadla v Ostravě soudobé opeře a spojit tak síly s Ostravským centrem nové hudby, slavil úspěch už v době prvního konání NODO v roce 2012.Festival tenkrát uvedla Cageova Europera 5 a ukončila Sciarrinova operní inscenace inspirovaná Franzem Kafkou Dveře zákona (La porta della ledge). Celkem čtyři operní představení a hojné a pozorné publikum – to nebyl špatný začátek nového operního festivalu. Na Ostravských dnech 2013 jsme se k opeře vrátili, k fascinujícímu Sciarrinovi taky a uvedli jsme v duchu ostravské operní sezony (slavilo se všude dvousté výročí narození Richarda Wagner) Sciarrinova Lohengrina. Opět divácký úspěch. Zjevně existuje publikum, které novou operu vítá a je na moderní hudební divadlo zvědavé.
Letos uvede NODO o jednu operu navíc než minule, tedy celkem oper pět – tři z nich jsou spjaty více méně s českými skladateli (dva z nich žijí dlouhá léta v Americe). Rozhodně jsme tak zohlednili Rok české hudby a snažili se k němu přidat něco skutečně výjimečného.
Další volba padla na rakouského skladatele střední generace Bernharda Langa, kterého dobře známe coby lektora a skladatele z Ostravských dnů, a mladou Mojiao Wang z Pekingu, která na sebe upozornila coby rezidentka-studentka Ostravských dnů 2013.V Ostravě se tak během čtyř dní v době od 25. do 28. června (od středy do soboty) uskuteční v obou operních domech a v multižánrovém centru Cooltour celkem pět operních premiér, tři z nich jsou objednávkou festivalu, tedy půjde o premiéry světové.
NODO zahájí opera Rej (2012) rakouského skladatele Bernharda Langa (25. června) ve spolupráci se Schwetzinger SWR Festspiele. Libreto podle stejnojmenné hry Arthura Schnitzlera napovídá, že je to „kus o sexu, přeřezávání pout k vášním, konec romance“. Den poté (26. června) bude uvedena první objednávka festivalu: opera Sezname, otevři se! Martina Smolky. Autor k ní poznamenal: „Je to zvláštní opera, ve které se nezpívá, ale mluví. Šeptá se i volá, někdy se pečlivě tká jedno slovo, jindy chrlí dlouhé výčty chaoticky přes sebe.“ Libretista a režisér opery Jiří Adámek se nechal volně inspirovat Bludištěm seznamů Umberta Eca. Pátek 27. června patří dvojici skladatelů Petr Kotík (objednávka komorní opery Mistrovská díla na text Gertrudy Steinové na intelektuální téma entity a identity mistrovského díla) a Rudolfu Komorousovi (opera No no miya z roku 1988 podle japonského divadla Nó). Festival uzavře v sobotu 28. června třicetiletá skladatelka Mojiao Wang a další objednávka festivalu: opera o podobě vnitřní svobody člověka v moderní společnosti.
S mezinárodním orchestrem pro novou hudbu Ostravská banda spolupracují dirigenti Rolf Gupta, Petr Kotík a Ondřej Vrabec. Do Ostravy se sjedou zpěváci od nás, z Německa, Maďarska, Spojených států i Koreje. Spoluúčinkuje sbor Canticum Ostrava s Jurijem Galatenkem i ostravský balet. Nastudování operních děl se ujmou režiséři Georges Delnon (Basilej), Jiří Adámek (Praha), Michael Rau (New York), Jiří Nekvasil (Ostrava) a Xinxing Tang (Peking). Všechny hlavní zkoušky se uskuteční v průběhu jednoho týdne v Ostravě, což je téměř na hranici inscenačních možností, ale náročný provoz čtyřsouborového divadla více zkouškového času pro festival jednoduše nemá k dispozici.
Hlavní mediální partner festivalu Český rozhlas Vltava uvede v přímém přenosu světovou premiéru opery Martina Smolky Sezname, otevři se! (26. června v 19.00) a zaznamená další tři operní představení, která budou vysílána v Hudebním fóru speciál v průběhu následujících měsíců.
Novinkou letošního bienále je „neoperní“ prostor – multižánrový Cooltour, kde se schází během roku mladé publikum a kam jsme umístili nastudování a provedení závěrečné opery NODO 2014. Letos se také poprvé koná v rámci NODO od začátku června v Ostravě bohatý doprovodný festivalový program: debata s předním amerikanistou Josefem Jařabem na téma osobnosti a díla Gertrudy Steinové (5. června 18.00 Antikvariát a klub Fiducia) a s profesorkou japanologie Zdenkou Švarcovou a odbornicí na japonský tanec Lucii Burešovou na téma divadla Nó (10. června 18.00 Antikvariát a klub Fiducia). Ve spolupráci s PLATO – platformou (pro současné umění) Ostrava bude uvedena videoopera Zub za zub slovenských autorů Miro Tótha a Michala Paľka (19. června 19.00 Nové koupelny, NKP Důl Hlubina, Dolní oblast Vítkovice) a hudební workshop dua String Noise z New Yorku Apples to Apples pro děti od pěti do dvanácti let (22. června 10.30 PLATO).
Česká televize připravuje z letošního festivalu NODO dokument s otázkou Co je nová opera a jak se jí daří?. Dny nové opery Ostrava se tak snaží přispět do diskuse na toto téma a nabídnout prostor pro vaše vlastní otázky i možné odpovědi na ně.
Autorka je výkonnou ředitelkou Ostravského centra nové hudby
Foto NODO, archiv
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]