Marián Lapšanský připravuje recitál v Ostravě

V Ostravě vystoupí 4. listopadu 2019 sólista Slovenské filharmonie, klavírista Marian Lapšanský. Recitál organizuje Janáčkova filharmonie Ostrava. Novinářům to sdělila její mluvčí Jana Knižátková.

Marián Lapšanský podle Knižátkové patří ke špičce slovenského klavírního interpretačního umění. Zároveň je i generálním ředitelem Slovenské filharmonie, dlouholetým pedagogem a organizátorem mnoha kulturních akcí na Slovensku. Než se definitivně rozhodl pro klavír, hrál jako malý i na housle.

Na svých koncertech rád uvádím méně známá a málo hrávaná díla, která jsou často objevem i pro posluchače. V našich končinách je to případ i Zdeňka Fibicha a Isaaca Albénize,“ vysvětluje Lapšanský svou dramaturgii. Kromě zmíněných autorů zazní během večera i díla Janáčka, Brahmse a Suchoně.

Marián Lapšanský působí od roku 1978 jako sólista Slovenské filharmonie v Bratislavě. V březnu 1999 byl jmenován profesorem na Hudební a taneční fakultě VŠMU v Bratislavě. V roce 2004 se stal generálním ředitelem Slovenské filharmonie. Je členem Slovenské hudební unie a zároveň iniciátorem a prezidentem Mezinárodní klavírní soutěže Johanna Nepomuka Hummela. Je držitelem Evropské ceny Gustava Mahlera, která mu byla udělena v roce 2002. V roce 2015 získal Cenu ministra kultury SR za výjimečný přínos v oblasti hudby, za celoživotní mistrovství na poli klavírní interpretace, za pozdvižení interpretační a reprezentační úrovně Slovenské filharmonie a také za úspěšnou organizátorskou a pedagogickou činnost.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat