Markéta Pospíšilová: Umění je všudypřítomné

  1. 1
  2. 2

Měla jsi promyšleno, co budeš dělat, až ukončíš svou aktivní kariéru? A dá se na ten „konec“ nějak připravit?
Vždycky jsem věděla, že bych chtěla učit a vést tréninky. První náznaky byly už v Ostravě, kde jsem vedla několik let pravidelné workshopy baletu. Během angažmá v Monaku jsem pak párkrát učila také na Janáčkově konzervatoři v Ostravě, kde jsem sama studovala. V loňské sezoně jsem byla pozvána vést workshopy na HAMU v Praze a také v Laterně magice či v Plzni. Cítila jsem, že pedagogika bude jednou z možných cest. Už jsem zmínila lásku k činohře, takže by mě například hrozně lákalo pracovat s herci, dělat pohybovou spolupráci. Z Ostravy takovou zkušenost mám a moc mě to bavilo. A určitě bych šla do zajímavého tanečního projektu. Teď, když už jsem v Praze a jsem na „volné noze“, můžu dělat mnohem víc věcí. Mám otevřené možnosti a tím je i má práce bohatší. 

A jak se cítíš v nové roli baletního mistra?
Ve chvíli, kdy tato nabídka přišla z Plzně, jsem si uvědomovala, jak velká zodpovědnost to je. Ze začátku to nebylo přesně to, co jsem skutečně chtěla. Přála jsem si vést jen tréninky, ale vzala jsem to jako výzvu a nelituji. Soubor v Plzni je hrozně fajn, tanečníci jsou pracovití, otevření a je tam moc příjemná atmosféra, což je pro mě důležité. Snažím se tanečníky motivovat, a hlavně k nim přistupovat s respektem. Tak snad se mi to daří. Zkoušela jsem s nimi například Labutí jezero a momentálně se připravuje nová premiéra Princezna se zlatou hvězdou v choreografii Štěpána Pechara a Ondřeje Vinkláta z Dekkadancers, při které jim asistuji.

Myslíš, že tanec někdy opustíš?
Aktivně určitě (směje se). Já divadlo a tanec miluji od dětství, takže si nedovedu představit, že bych ho opustila. Jednoduše mě baví a naplňuje. Jsem vlastně šťastný člověk, protože jsem si v životě našla to, v čem se cítím být sama sebou, je to má součást. Jsem zkrátka člověk s uměleckou duší.

Jaký význam pro společnost má podle tebe umění?
Obrovský. Člověka obohacuje, kultivuje, inspiruje. Myslím, že bez umění to absolutně nejde. Hlavně je všudypřítomné. Proto si nedovedu ani představit, že by divadla už neexistovala, i když jsme teď tomu velmi blízko, to by byla pro společnost záhuba.


Bella Figura, chor. Jiří Kylián (foto Alice Blangero)

V současné době pandemické vidíme, že kultura nabírá nový rozměr. Jaký máš na něj názor?
Bohužel se posouvá online směrem. Nejsem zastánce streamů. Nikdy to nenahradí reálný zážitek z hlediště, když tě od herce dělí jen pár metrů. Na druhou stranu chápu, jak je to svízelná situace a že se některá divadla snaží najít jinou alternativu, jak se přiblížit divákům. Do toho soucítím s umělci, a nejen s umělci na volné noze, co mají hypotéky a děti… Je to šílená doba. Proto doufám, že se divadla co nejdřív otevřou a vrátí zpět do starých kolejí. 

Přesto jsou tu i nyní projekty, které obdivuji. Například to, co dělá Rosťa Novák a televizní kanál Naživo. Fandím jim. 

Přehoďme ale list. Je ještě něco, co by sis chtěla splnit?
Asi nic konkrétního nečekám. Zvlášť v této koronavirové době se mi zdá, že je lepší žít den za dnem a užívat si maličkostí, už jsem se několikrát utvrdila v tom, že je lepší raději nic neplánovat a věci brát tak, jak jsou. Uvidím, co mi život přinese.

Markéta Pospíšilová


Markéta Pospíšilová (*9. 10. 1986) 

Narodila se v Ostravě, kde vystudovala Janáčkovu konzervatoř a následně působila v Národním divadle moravskoslezském. V roce 2010 se stala sólistkou. Tančila v mnoha předních baletech, např. LouskáčekPopelka nebo Labutí jezero. Za roli Odetty/Odilie získala širší nominaci na Cenu Thálie. Od roku 2015 je v angažmá v monackém souboru Les Ballets de Monte-Carlo, kde pod vedením ředitele a choreografa Jeana-Christopha Maillota tančila například vLe SongeLa BelleCendrillonCasse-Noisette CompagnieLa Mégère apprivoiséeAltro Canto, Choré či v dílech jiných světoznámých choreografů, např. Jiřího Kyliána. Letošní rok ukončila své angažmá v Monte Carlu a v současnosti žije v Praze.

4.7 3 votes
Ohodnoťte článek

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments