Martin Kasík odstartuje třetí cyklus Hybatelů rezonance

Třetí cyklus klavírních recitálů Hybatelé rezonance, který nabídne koncerty mimořádných českých umělců klasiky i jazzu, zahájí 5. října Martin Kasík. Za mistrovský nástroj C. Bechstein D282 v Anežském klášteře tak zasedne mimořádný umělec, který patří k našim nejrespektovanějším klavíristům. Jeho interpretaci, vyznačující se výraznou poetičností a schopností zachytit atmosféru dané chvíle, duchovní přesah i pestrou proměnlivost nálad, mohli již ocenit posluchači i odborníci v řadě prestižních koncertních sálů Evropy (mezi jinými Sál Berlínské filharmonie, Wigmore Hall v Londýně, Tonhalle Zürich), USA (Weill Recital Hall v Carnegie Hall nebo Kennedy Center) nebo Japonska (Tokyo Suntory Hall). Martin Kasík je také oblíbeným pedagogem a uměleckým ředitelem Mezinárodního Chopinova festivalu v Mariánských Lázních.
Martin Kasík (foto Vilém Veverka)

C. Bechstein opět připravil cyklus ve spolupráci s Národní galerií Praha. Předprodej abonmá na všechny čtyři koncerty je v prodeji na webových stránkách projektu a v síti GoOut, stejně tak jako vstupenky na jednotlivé koncerty.

Cyklus otevře 5. října Martin Kasík patřící k nejvýraznějším osobnostem české hudební scény, jenž si získal uznání na mnoha světových prestižních pódiích. Posluchači i odborníci si cení jeho tvořivého a poetického přístupu k interpretaci, kterým zachycuje náladu okamžiku, duchovní přesah a mimořádnou bohatost a proměnlivost nálad. Čtyřiačtyřicetiletý interpret mezinárodního věhlasu a vážený pedagog začlení do svého programu díla Johanna Sebastiana Bacha, Felixe Mendelssohna – Bartholdyho i Johannese Brahmse, zazní také ikonická Beethovenova Sonáta cis moll op. 27 č. 2 „Měsíční svit“.

22. března příštího roku se nad klaviaturou koncertního křídla C. Bechstein v Anežském klášteře budou vznášet prsty Nikol Bókové, jedné z nejpozoruhodnějších mladých klavíristek současnosti. Věnuje se klasické hudbě, v níž mimo jiné zaujala vítězstvím v mezinárodní klavírní soutěži Vítězslava Nováka v roce 2015. Zde interpretovala dílo Oskara Nedbala, které posléze jako vůbec první kompletně natočila. Je ale i vynikající skladatelkou. Její tvorba se rozprostírá mezi jazzem, vážnou hudbou, minimalismem i kvalitním popem. Program v Anežském klášteře rozdělí mezi oba světy, kterým se věnuje – první část večera bude patřit převážně klasice, zazní například díla Sergeje Rachmaninova nebo Roberta Schumanna, druhá část pak autorské tvorbě.

Třetí ročník Hybatelů rezonance uzavře 3. května 2021 Lukáš Klánský, který patří k velmi výrazným českým klavíristům. Pokračovatel rodové tradice je laureátem mnoha mezinárodních soutěží (Karl Drechsel Förderpreis 2007, Beethovenův Hradec 2007, Inernational Rotary Piano Competition 2012, Darmstadt Chopin International Wettbewerb 2013). Je členem úspěšného Lobkowicz tria a pravidelně koncertuje s předními českými umělci, mimo jiné s Václavem Hudečkem, Janou Bouškovou, Kateřinou Javůrkovou nebo Pražákovým kvartetem. Pro svůj recitál Lukáš Klánský vybral skladby Fryderyka Chopina, výběr z jeho Nokturen a Barcarolla Fis-dur, Variations Brillantes op. 12. a N.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments