Martinů a Francie budou hlavním tématem jubilejního ročníku Moravského podzimu

Letošní jubilejní 50. ročník mezinárodního hudebního festivalu Moravský podzim, který se koná od 29. září do 16. října 2019 v Brně, se soustředí na téma Bohuslav Martinů a Francie. Festival se odehraje pod záštitou francouzského velvyslance Rolanda Galharagua. Zahájí ho koncert Glassovy opery Einstein na pláži se Suzanne Vega netradičně v roli vypravěčky. Letos nabídne i tři koncerty v brněnských vilách, například ve vile Tugendhat. Novinářům to dnes řekli pořadatelé na tiskové konferenci.
Bohuslav Martinů (foto archiv muzea Polička)

Jubilejní 50. ročník se rodil poměrně složitě, letos nemáme k dispozici ani Janáčkovo divadlo, kam jsme mohli pozvat velká tělesa. Proto jsme našli témata z minulých ročníků. Vybrali jsme Bohuslava Martinů, který žil ve Francii, a prezentaci staré, třeba barokní hudby spojené s francouzskou kulturou,” uvedl dramaturg festivalu Vítězslav Mikeš.

Festival nabídne maraton po slavných brněnských vilách. Hudba bude hrát ve vile Tugendhat, Stiassni a Löw-Beer, kde zazní vokální recitály. Na ně je omezená kapacita maximálně 60 míst. Z francouzské hudby diváci uslyší nejen baroko, ale i skladby skladatele Ondřeje Adámka v rámci koncertu Večeře & Paráda. Adámek žije ve Francii a spolupracuje s tamními umělci. Koncert klavíristy Alexandra Tharauda, který představí interpretaci barokní hudby a skladby autorů spjatých s Versailles, zaštiťuje francouzský velvyslanec Galharague.

Pořadatelé také pozvali Basilejský komorní orchestr s klavíristou Piotrem Anderszewskim, který se zhostí i dirigentské taktovky. Koncerty Moravského podzimu zavedou posluchače do Besedního domu. Soubor Geneva Camerata a jejich hudebně-taneční představení Tanec slunce bude hostit Mahenovo divadlo. Závěrem diváky čeká dirigentská dvojoslava Dennise Russella Daviese a Petera Eötvöse k jejich společnému jubileu 150 let.

Doprovodný program nabídne akci Moravský podzim dětem s hudebními dílnami na téma Foglarových Rychlých Šípů a výstavu Pocta Rychlým Šípům. Druhá dílna dětem představí program volně inspirovaný skladbou Podivuhodný pták od Bohuslava Martinů.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat