Martinů a Francie budou hlavním tématem jubilejního ročníku Moravského podzimu

Letošní jubilejní 50. ročník mezinárodního hudebního festivalu Moravský podzim, který se koná od 29. září do 16. října 2019 v Brně, se soustředí na téma Bohuslav Martinů a Francie. Festival se odehraje pod záštitou francouzského velvyslance Rolanda Galharagua. Zahájí ho koncert Glassovy opery Einstein na pláži se Suzanne Vega netradičně v roli vypravěčky. Letos nabídne i tři koncerty v brněnských vilách, například ve vile Tugendhat. Novinářům to dnes řekli pořadatelé na tiskové konferenci.
Bohuslav Martinů (foto archiv muzea Polička)

Jubilejní 50. ročník se rodil poměrně složitě, letos nemáme k dispozici ani Janáčkovo divadlo, kam jsme mohli pozvat velká tělesa. Proto jsme našli témata z minulých ročníků. Vybrali jsme Bohuslava Martinů, který žil ve Francii, a prezentaci staré, třeba barokní hudby spojené s francouzskou kulturou,” uvedl dramaturg festivalu Vítězslav Mikeš.

Festival nabídne maraton po slavných brněnských vilách. Hudba bude hrát ve vile Tugendhat, Stiassni a Löw-Beer, kde zazní vokální recitály. Na ně je omezená kapacita maximálně 60 míst. Z francouzské hudby diváci uslyší nejen baroko, ale i skladby skladatele Ondřeje Adámka v rámci koncertu Večeře & Paráda. Adámek žije ve Francii a spolupracuje s tamními umělci. Koncert klavíristy Alexandra Tharauda, který představí interpretaci barokní hudby a skladby autorů spjatých s Versailles, zaštiťuje francouzský velvyslanec Galharague.

Pořadatelé také pozvali Basilejský komorní orchestr s klavíristou Piotrem Anderszewskim, který se zhostí i dirigentské taktovky. Koncerty Moravského podzimu zavedou posluchače do Besedního domu. Soubor Geneva Camerata a jejich hudebně-taneční představení Tanec slunce bude hostit Mahenovo divadlo. Závěrem diváky čeká dirigentská dvojoslava Dennise Russella Daviese a Petera Eötvöse k jejich společnému jubileu 150 let.

Doprovodný program nabídne akci Moravský podzim dětem s hudebními dílnami na téma Foglarových Rychlých Šípů a výstavu Pocta Rychlým Šípům. Druhá dílna dětem představí program volně inspirovaný skladbou Podivuhodný pták od Bohuslava Martinů.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na