Máte vysoký tlak? Poslouchejte Mozarta nebo Johanna Strausse
Hudba Wolfganga Amadea Mozarta a Johanna Strausse mladšího má pozitivní vliv na zdraví: snižuje krevní tlak a tepovou frekvenci. Vyplývá to ze studie Porúrské univerzity v německé Bochumi, která potvrdila celkově zklidňující vliv hudby a ukázala rozdíly mezi působením klasické hudby a popu. Píše o tom italský deník La Republica.
Jestliže má poslech Mozartovy a Straussovy hudby pozitivní vliv na krevní tlak a srdeční frekvenci, totéž nelze říci o švédské popové skupině Abba, která zřejmě nemá na naše zdraví žádný výrazný účinek. Experti se ve své studii publikované na stránkách časopisu Deutsches Ärzteblatt International snažili vědecky prokázat to, co se obecně předpokládalo.
Studie se zúčastnilo 120 osob: 60 poslouchalo hudbu 25 minut, ostatní, kteří tvořili kontrolní skupinu, odpočívali v tichu. Skupina, která poslouchala hudbu, byla rozdělena na tři podskupiny: jedna poslouchala jednu z Mozartových symfonií, druhá hudbu Johanna Strausse a třetí popovou skupinu Abba, konkrétně kompilát z roku 2009 obsahující písně Thank You for the Music, The Winner Takes It All a Fernando.
Všem sledovaným osobám experti měřili krevní tlak, tepovou frekvenci a úroveň kortizolu, takzvaného stresového hormonu. Jakýkoli typ hudby, kterou posloucháme, snižuje hladinu kortizolu, především u žen. U srdečního tepu a krevního tlaku jsou však rozdíly. Mozartova hudba dává nejzřetelnější výsledky: zklidňuje se tepová frekvence a klesá systolický (o 4,7 milimetrů rtuťového sloupce) a diastolický (o 2,1 milimetrů rtuťového sloupce) tlak. Při poslechu Johanna Strausse klesá systolický tlak o 3,7 milimetrů rtuťového sloupce a diastolický o 2,9 milimetrů rtuťového sloupce. Při poslechu hudby skupiny Abba nebyla zaznamenána žádná podstatná změna.
To je pozitivní zpráva pro lidi s vysokým tlakem, kteří si tak mohou zlepšovat svůj stav poslechem hudby. Německá studie však není v této oblasti první. Již dávno se hovořilo o souvislosti mezi poslechem klasické hudby a možností korigovat srdeční tep. Experti z Oxfordské univerzity poukazovali již dříve na to, že se pacientům, kteří poslouchali Mozartovu hudbu, snižoval krevní tlak.
V Itálii se hudba stává součástí intenzivní terapie po operacích srdce. “Nejde jen o příjemný poslech,” vysvětlují experti z polikliniky San Donato u Milána. “Je to skutečná pomoc pro rychlejší zotavení pacientů. Jsou známy pozitivní účinky klasické hudby na kontrolu hemodynamických parametrů a práh bolesti pacientů. Četné publikace prokázaly existenci dynamických interakcí mezi hudbou, kardiovaskulárním systémem a stimulací mozku. Poslouchání hudby vede k uvolňování endorfinu, a tím se zlepšuje stav pacienta: snižuje se dechová frekvence a zlepšuje se srdeční činnost,” uvádějí italští experti.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]