Matka a dcera v salcburské Arabelle? Gabriela Beňačková a Renée Fleming!

Už druhým rokem stojí ctitelé tradičního Velikonočního festivalu v Salcburku před zásadním dilematem. Mají zůstat věrní místu konání a zvyknout si na nový rezidenční orchestr, kterým je Staatskapelle Dresden se svým šéfdirigentem Christianem Thielemannem? Anebo mají následovat tradiční Berlínské filharmoniky se Simonem Rattlem na jejich nové velikonoční působiště v Baden-Badenu? Poslednímu ročníku salcburského festivalu s berlínským tělesem v roce 2012 jsme se podrobně věnovali zde, prvnímu baden-badenskému pak v recenzi z loňského uvedení Kouzelné flétny zde.

V letošním roce to mají speciálně čeští milovníci opery s výběrem ještě o něco těžší. V centru pozornosti totiž na obou festivalech stojí nová operní inscenace, a ani jedna se neobejde bez protagonisty, nebo ještě lépe protagonistky z České republiky. Protože k Simonu Rattleovi patří nerozlučně Magdalena Kožená, málokoho překvapí, že se tato pěvkyně objeví i v Baden-Badenu v Pucciniho Manon Lescaut v režii Richarda Eyra. Jak se pár měsíců před porodem bude asi vyjímat v roličce Hudebníka vedle Evy-Marie Westbroek a Massima Giordana v hlavních úlohách?

Salcburk naopak připomene sto padesáté výročí narození Richarda Strausse jeho Arabellou.Za zmínku jistě stojí, že nová inscenace švýcarské režisérky Florentine Klepper (v Drážďanech se od minulé sezony hraje její Bludný Holanďan) bude v nastudování Christiana Thielemanna kromě dvou uvedení na Velikonočním festivalu k vidění už v listopadu v drážďanské Semperoper.Nevyplatí se tedy počkat si až na premiéru v přece jen bližší saské metropoli? Obsazení bude v obou případech téměř shodné, a v obou případech dechberoucí. V titulní úloze vystoupí Renée Fleming,jejím osudovým mužem Mandrykou se stane Thomas Hampson, hraběte Waldnera ztvární Albert Dohmen, a plejáda slavných jmen pokračuje i v dalších rolích: Hanna-Elisabeth Müller (Zdenka), Daniel Behle (Matteo), Daniela Fally (Fiakermilli), Jane Henschel (Kartářka) a další.Důvod k návštěvě Arabelly už v Salcburku je tedy možná jen jeden, ale zato zásadní. Zatímco v roli Arabelliny matky Adelaidy se v Dráždanech objeví wagnerovská heroina Gabriele Schnaut, v Mozartově rodišti nestane na jevišti nikdo menší než Gabriela Beňačková…Velký návrat naší legendární sopranistky na operní scénu už je dobrým důvodem k cestě do Salcburku, co říkáte?  Atraktivní je i skutečnost, že se v téže inscenaci poprvé objeví vedle sebe paní Beňačková a Renée Fleming, která se k naší pěvkyni hrdě hlásí jako ke svému vzoru v pojetí role Rusalky.Z premiéry Straussovy Arabelly v rámci Velikonočního festivalu v Salcburku v sobotu 12. dubna chystá Opera Plus vlastní recenzi, repríza se bude konat na Velikonoční pondělí 21. dubna.

Richard Strauss:
Arabella
Hudební nastudování: Christian Thielemann
Režie: Florentine Klepper
Scéna: Martina Segna
Kostýmy: Anna Sofie Tuma
Světla: Bernd Purkrabek
Sbormistr: Wolfram Tetzner
Choreografie: Volker Michl
Dramaturgie: Sophie Becker
Sächsische Staatskapelle Dresden
Sächsischer Staatsopernchor Dresden
(koprodukce se Sächsischen Staatsoper Dresden)
Premiéra 12. dubna 2014 Grosses Festspielhaus Salcburk

Arabella – Renée Fleming
Mandryka – Thomas Hampson
Hrabě Waldner – Albert Dohmen
Hraběnka Adelaide – Gabriela Beňačková
Zdenka – Hanna-Elisabeth Müller
Matteo – Daniel Behle
Hrabě Elemer – Benjamin Bruns
Hrabě Dominik – Derek Welton
Hrabě Lamoral – Steven Humes
Fiakermilli – Daniela Fally
Kartářka – Jane Henschel

www.osterfestspiele-salzburg.at

Foto archiv, Monika Forster

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat