Matyáš Novák klavíristou týdne

Matyáš Novák, loňský laureát Mezinárodní soutěže Edvarda Griega v Norsku, se do dějiště soutěže na konci srpna 2019 znovu vrátí, tentokrát jako “pianista týdne”.
Matyáš Novák (foto Robert Tichý)

Projekt, který se každoročně koná v Griegově působišti v norském Troldhaugenu, si klade za cíl představit hudbu tohoto umělce široké veřejnosti. Matyáš Novák zde 25. srpna 2019 odehraje recitál, pro který si připravil skladby právě Edwarda Griega, ale také Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a Franze Liszta.

Během týdne se potom Matyáš Novák představí sérií půlhodinových koncertů, na kterých zazní převážně tvorba E. Griega, včetně známé skladby Svatební den na Troldhaugenu (Lyrické kusy op. 65, č. 6), kterou tento umělec složil v roce 1896 u příležitosti 25. výročí svatby se svou manželkou Ninou.

Matyáš Novák (narozen roku 1998) začal hrát na klavír v pěti letech. Od roku 2013 je studentem renomované klavírní akademie Incontri col Maestro v Itálii.

Matyáš je laureátem řady klavírních soutěží v Evropě i USA, první ceny získal v mezinárodní soutěži Internationaler Jenö Takács Klavierwettbewerb, Bradshaw & Buono nebo v soutěži Českého rozhlasu Concertino Praga. V roce 2018 se umístil na druhém místě norské mezinárodní soutěže Edvarda Griega.

Každoročně hraje sólové recitály v evropských zemích i v Americe a v letech 2015 a 2016 podnikl úspěšná koncertní turné po Číně. V roce 2017 nahrál CD s hudbou Franze Liszta a debutoval v Carnegie Hall. V roce 2019 hrál sólový recitál na prestižním Mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat