Matyáš Novák postoupil do semifinále prestižní Lisztovy soutěže v Utrechtu

Ve středu 9. října 2019 zveřejnili pořadatelé jména čtrnácti semifinalistů mezinárodní klavírní soutěže Franze Liszta, která se koná od roku 1986 v holandském Utrechtu a jejíž 12. ročník proběhne ve dnech 17. až 28. března 2020. Mezi semifinalisty je i mladý český klavírista Matyáš Novák.
Matyáš Novák (foto Martina Wiesner)

Od roku 2017 má soutěž specifický formát.  Klavíristé, kteří se ucházejí o účast v tomto klavírním podniku,  nejprve  odešlou vyplněnou přihlášku spolu s nahrávkou. Na základě zaslaných podkladů jsou vybráni účastníci výběrových předkol, která proběhla na konci srpna a v září v Šanghaji, Moskvě, Utrechtu a New Yorku. Odborná porota ohodnotila výkony účastníků a vybrala 14 semifinalistů do hlavní soutěže. Ti projdou v březnu třemi semifinálovými koly bez vyřazování.

Do závěrečného klání, které má dvě fáze (sólovou a orchestrální), postoupí tři vybraní účastníci. Soutěž patří díky požadovanému repertoáru k extrémně náročným a tradičně se zaměřuje na méně hrané kompozice F. Liszta. V chystaném ročníku to budou např. Lisztovy klavírní  transkripce Beethovenových symfonií. Je  více než potěšitelné, že mezi semifinalisty bude mít Česká republika svého zástupce. Je jím jednadnadvacetiletý klavírista Matyáš Novák, student HAMU ve třídě Ivana Klánského. Podle Matyášových vlastních slov je účast v soutěži jedním ze splněných hudebních snů.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat