Ve španělské dílně se poprvé rozezní nové varhany pro sv. Víta

V barcelonské dílně Gerharda Grenzinga, který vyrábí nové varhany pro svatovítskou katedrálu, se v pondělí nový nástroj poprvé rozezní. Slavnostní koncert bude v režii varhaníka Josefa Kšici, který je regenschorim svatovítské katedrály a na nové varhany bude hrát i v Praze. Varhany jsou už téměř celé hotové a sestavené. Po koncertě, který ověří všechny možnosti nástroje, se rozmontují, povezou do Prahy a postaví se na kůru pražské katedrály, který ještě čekají stavební úpravy. V Praze se nástroj rozezní příští rok. Novinářům o tom za organizátory informoval Šimon Slavík.
Design svatovítských varhan, ŠKODA Design, Peter Olah (foto Amic)

Na barcelonském koncertě ale nebude nástroj zapojen celý, prostor dílny to neumožní. “Z prostorových a zvukových důvodů dílny na koncertu nezazní všechny rejstříky, ale zhruba polovina. Kdyby se rozezněly kompletně, nešlo by v dílně vydržet – je to sice velký prostor, ale není to katedrála,” vysvětlil to Štěpán Svoboda, arcidiecézní organolog a manažer projektu svatovítských varhan.

Myšlenka vybavit katedrálu odpovídajícím nástrojem, který by svým zvukem obsáhl celý prostor, je stará téměř sto let. Až v roce 2017 vznikla nadace na dostavbu nástroje. Po výběrovém řízení se nástroj zhotovuje v barcelonské dílně. Varhany poprvé oficiálně zazní 15. června 2020 na svátek sv. Víta, hlavního patrona katedrály, kdy budou při slavnostní liturgii požehnány pražským arcibiskupem, kardinálem Dominikem Dukou.

Na získání peněz pro vznik nových varhan nadační fond vyhlásil sbírku. Trvá téměř tři roky a za tu dobu se většími i drobnými dary podařilo získat 98 procent stanovené částky, tedy 79 milionů korun.

Varhany také dostanou ozdobu v podobě skleněných prvků, které budou umístěny mezi píšťalami. Autorem designu je Peter Olah, který mnoho let pracuje v automobilovém průmyslu. Inspiroval se tvarem Panské skály mezi Novým Borem a Kamenickým Šenovem, v regionu spojeném s výrobou skla. Čedičové skále se přezdívá kamenné varhany.

Nástroj se skládá z tisíců píšťal, tělo nejmenší píšťaly bude měřit pouhých sedm milimetrů, naopak nejdelší píšťala přesáhne na délku sedm metrů. Celková hmotnost stroje varhan bude 33 tun, další přibližně dvě tuny budou vážit křišťálové elementy prospektu varhan.

Nástroj se bude ovládat ze dvou hracích stolů. Hlavní hrací stůl bude vsazen do podstavce varhan na západní empoře, varhaník tedy bude sedět zády k oltáři. Druhý, mobilní hrací stůl, bude umístěn v chrámové lodi a bude využíván pro koncerty, hru s orchestrem nebo se sborem.

Nástroj bude osazen čtyřmi velkými varhanními motory, každý s maximální přepravní kapacitou vzduchu 45 metrů krychlových za minutu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat