Maximální flexibilita, originální zvuk. Nový šéfdirigent Vojtěch Spurný popsal svoje plány ve Zlíně

Novým šéfdirigentem zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů je Vojtěch Spurný. Jednapadesátiletý dirigent přitom se zlínským orchestrem spolupracoval již deset let. Hlavním cílem bude, aby orchestr dosáhl maximální možné flexibility v rovině interpretační i dramaturgické, řekl dnes novinářům ve Zlíně Vojtěch Spurný. Před ním orchestr od roku 2008 vedl Stanislav Vavřínek. Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín bude v nadcházejí sezoně slavit sedmdesát let své existence.

“Mým cílem bude, aby hráči byli schopni maximální flexibility, která by jim dovolila adekvátně interpretovat hudbu různých slohových epoch. V praxi to znamená jednak ovládnutí nejrůznějších hráčských technik, jednak v rovině dramaturgické široký záběr repertoáru, který by se kromě známých a oblíbených skladeb neměl vyhýbat málo hrané nebo dokonce neznámé hudbě,” uvedl Vojtěch Spurný.Vojtěch SpurnýNový šéfdirigent by byl rád, kdyby Filharmonie Bohuslava Martinů měla originální zvuk. “Dosáhne se toho frázováním, artikulací, jistým způsobem chápání dynamiky, třeba v případě smyčcových nástrojů použití či nepoužití vibrata, různých dobových smyčcových technik a podobě. V tomto smyslu se pod vlivem dirigenta může podstatně proměnit zvuk orchestru,” poznamenal Spurný, podle kterého má charakteristický zvuk má třeba Berlínská filharmonie nebo symfonický orchestr ve Stuttgartu.

“Zaměření se na tuhle stránku je pro mě mnohem větší výzva než snaha o jakousi globalizovanou dokonalost, která je vlastně všude stejná,” podotkl Spurný.

Nový šéfdirigent by chtěl ve Zlíně provést všechny Dvořákovy symfonie, filharmonie by podle jeho vedením měla také více nahrávat, posílit by se měla také úloha takzvaných výchovných koncertů. “Je nutné, aby orchestry spolupracovaly s mládeží a vychovávaly další publikum,” myslí si Vojtěch Spurný.Vojtěch SpurnýNa nepřízeň publika si však zlínská filharmonie stěžovat nemůže, uplynulá sezona byla rekordní, koncerty navštívilo přes 47.000 posluchačů. “Za letošní první pololetí máme 27.300 posluchačů s průměrem 745 posluchačů na jeden koncert, kapacita je přitom 761 míst. Je to úžasné, například v poslední sezoně v Domě umění v roce 2010 jsme měli průměrně 410 posluchačů. Navíc i v další sezoně je příslib, že bude podobný počet posluchačů, máme jedenáctiprocentní nárůst předplatitelů oproti loňské sezoně,” uvedl ředitel filharmonie Josef Němý. Filharmonie má nyní 1662 předplatitelů.

Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín sídlí od roku 2011 v nových prostorách kongresového centra, od té doby jí stále stoupá návštěvnost. Předtím orchestr řadu let využíval prostory Domu umění, který ale už v posledních letech nevyhovoval. Autorkou kongresového centra je architektka Eva Jiřičná. Filharmonie letos dostala Cenu města Zlína, ocenění získala jako první kulturní instituce.Kongresové centrum ZlínZlínská Filharmonie Bohuslava Martinů chystá na příští rok turné po Indii. V únoru tam odehraje tři koncerty, jejich výtěžek bude určen pro potřeby tamních vesnických škol. Je to mimořádné turné, filharmonie tam nikdy nevystupovala. Bude to také po šestapadesáti letech, kdy bude mít velký český symfonický orchestr turné v Indii. Naposledy tam byla v roce 1959 Česká filharmonie, řekl dnes novinářům ředitel zlínské filharmonie Josef Němý. Turné vzniklo díky dvouleté spolupráci zlínské filharmonie s indickým dirigentem Debašišem Čaudhrím, který od roku 2000 žije v Česku. “Je absolventem největší hudební školy v Indii, která je v Kalkatě a letos slaví sté výročí. Pan dirigent byl požádán, že by byli rádi, kdyby přijel český orchestr,” poznamenal Němý. Filharmonie odehraje koncerty v Dillí, Bombaji a Kalkatě. Na programu bude Čajkovského Klavírní koncert číslo 1 a Novosvětská symfonie od Antonína Dvořáka. Koncerty bude dirigovat Čaudhrí. Turné bude podle ředitele náročné po logistické stránce, hudebníci budou muset také absolvovat očkování. Do Indie pojede vybraných 54 hráčů. Při turné by měl být podle Němého prezentován také Zlínský kraj, zapojí se do něj například i zástupci firem, které v Indii působí. Filharmonie Zlín se také chystá na vystoupení v Itálii, Rakousku či Německu. Loni například odehrála turné se světovým tenoristou Rolandem Villazónem.

Foto archiv

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na