Město Kraslice slaví výročí 650 let koncertem pro firmu Amati

Kraslice jsou známé výrobou hudebních nástrojů a právem označovány jako město hudby. A právě hudbou oslaví západočeské město výročí 650 let od založení. Koncert vážné hudby, připomínající historii města i známého výrobce hudebních nástrojů firmu Amati, proběhne v pátek 4. září od 18 hodin v Domě kultury. Na slavnostním „Koncertě pro Amati“ zahrají muzikanti na nástroje, které firma vyrábí či vyráběla, ať jsou to housle, hoboj, trumpety, klarinety, saxofony nebo pozouny. V programu vystoupí známý houslista Václav Hudeček a klavírista Lukáš Klánský nebo studentka Pražské konzervatoře Štěpánka Andělová, která zahraje na hoboj. Nebude chybět ani vystoupení žáků místní Základní umělecké školy s originály nástrojů z Amati.

Amati Kraslice (zdroj Město Kraslice)

„Z důvodu koronaviru bohužel nemohou proběhnout řádné oslavy města. Ale bez povšimnutí toto jubileum nebude. Rozhodli jsme se uspořádat koncert, který připomene nejen 650 let historie města, ale i historickou vazbu s významným výrobcem hudebních nástrojů Amati a současný boj o jeho záchranu,“ uvádí Otakar Mika ze Spolku přátel města Kraslice, který dlouhodobě usiluje o to, aby město kulturně žilo.

Společnost Amati, která je světoznámým výrobcem hudebních nástrojů, je s městem úzce spjata. „Chceme ukázat, že ačkoliv je Amati momentálně v konkurzu a čeká na nového majitele, žije a vyrábí dál. Je to tradiční firma, kde pracují místní zaměstnanci a všichni se nyní snažíme zajistit jí další budoucnost. Jedním z cílů této akce je oživit značku Amati, která se sice dostala do složité situace, ale má smysl jí pomoci,“ říká Jiří Melničuk, krizový manažer Amati. Akce se zúčastní současní i bývalí zaměstnanci. Organizátoři chtějí koncertem ocenit a vyzdvihnout právě ty, kteří pro firmu pracují nebo dlouhodobě pracovali.

Amati Kraslice (zdroj Město Kraslice)

Amati se nebude prezentovat pouze nástroji, na které budou hrát hosté. V předsálí je plánována výstava mapující sortiment, který se v kraslické firmě vyrábí. Účastníci si budou moci hudební nástroje vyzkoušet či zakoupit. 

Koncertu se zúčastní také představitelé kraje, starosta Kraslic i starostové okolních obcí. Pozvání přijal i bývalý dirigent celosvětově známého orchestru AMATI Kraslice Karel Hájek. Celým večerem provede jako moderátor Jiří Vejvoda, publicista a bývalý ředitel festivalu Zlatá Praha. Vstupenku v ceně 100 Kč lze zakoupit v pokladně Domu kultury v Kraslicích.

Amati Kraslice (zdroj Město Kraslice)

Krajský soud v Plzni zahájil  insolvenční řízení nad výrobcem hudebních nástrojů Amati v loňském roce a v únoru 2020 prohlásil jeho konkurs. V současnosti usiluje o záchranu Amati insolvenční správce KONREO v.o.s. spolu se zaměstnanci v čele s krizovým manažerem Jiřím Melničukem. Výroba pokračuje i nadále. Pro město Kraslice je firma Amati důležitá nejen jako zaměstnavatel, ale také jako marketingová značka. Hudební sortiment se zde vyrábí už od 17. století. Světoznámý výrobce se specializuje na žesťové a dřevěné hudební nástroje.

0 0 vote
Ohodnoťte článek

Mohlo by vás zajímat


0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments