Město Nepomuk plánuje oslavy k 300. výročí blahořečení sv. Jana Nepomuckého

V Nepomuku se chystají oslavy 300. výročí blahořečení sv. Jana Nepomuckého. Na programu je mimo jiné koncert sopranistky Evy Urbanové a modlitba k sv. Janu Nepomuckému s Plzeňskou filharmonií.

Eva Urbanová (foto Eva Urbanová)
Eva Urbanová (foto Eva Urbanová)

Sv. Jan Nepomucký, generální vikář pražského arcibiskupa a mučedník katolické církve, se narodil okolo roku 1340 ve městě Nepomuk, které mu letos připravuje k jeho 300. výročí blahořečení velkolepé slavnosti. Od roku 1993, kdy v Nepomuku probíhaly oslavy 600 let od umučení tohoto světce, se zde žádné akce podobného charakteru a velikosti nekonaly. Organizaci se zástupci nepomucké farnosti věnovali už od jara 2019.

Město Nepomuk láká na mše svaté a církevní program, koncerty, přednášky, výstavy a další doprovodné akce. Mši svatou bude celebrovat Dominik kardinál Duka OP za účasti všech českých a moravských biskupů. Dále se můžeme těšit na koncert Plzeňské filharmonie a sopranistky Evy Urbanové.

Modlitba k sv. Janu Nepomuckému s Plzeňskou filharmonií bude 16. května 2021 od 16:00 hodin vysílána živě na TV Noe. Účinkovat budou Alžběta Poláčková, Nadia Ladkany, Tadeáš Hoza, Jakub David Smešný, Pražští chrámoví sólisté a Vysokoškolský umělecký soubor UK.

Open Air koncert k poctě sv. Jana Nepomuckého v podání Evy Urbanové a jejích hostů za doprovodu Komorního orchestru Národního divadla proběhne v neděli 30. května 2021 od 17:00 hodin na náměstí Augustina Němejce. Zároveň bude vysílaný tentýž den od 20:15 hodin na ČT Art. Uslyšíme nejkrásnější české i světové písně a árie. O hudební doprovod se postarají například Michaela Katráková a Martin Vydra.

Patron vod, jehož sochy ochraňují nespočet mostů, byl v roce 1393 po mučení svržen z Karlova mostu do řeky Vltavy. Dnes ho považujeme za nejvýznamnějšího barokního světce.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments