Městská divadla pražská uvedou novou operu Slavomíra Hořínky

V divadle Komedie bude mít 5. a 6. září 2022 světovou premiéru opera Tak tiše až Slavomíra Hořínky. Autorkou libreta je Jana Šrámková, inscenaci režírovali Miřenka Čechová a Petr Boháč. V hlavní roli se představí mezzosopranistka Markéta Cukrová. Inscenace vznikla v koprodukci Městských divadel pražských, Spitfire Company a Orchestru BERG.
Slavomír Hořínka (zdroj Slavomír Hořínka)
Slavomír Hořínka (zdroj Slavomír Hořínka)

Režiséra Petra Boháče ke vzniku této opery inspiroval článek o zneužívání členů jednoho pěveckého sboru. Obrátil se proto na Orchestr BERG, jehož umělecký šéf Peter Vrábel pro projekt vytipoval skladatele Slavomíra Hořínku a ke spolupráci ještě přizval spisovatelku Janu Šrámkovou.

„Během jedné hodiny prožijeme několik minut v mysli ženy, která se rozhoduje, zda má na veřejnost vyjít se svým traumatem,“ vysvětluje Hořínka. O účasti na projektu Orchestru Berg prý dlouho přemýšlel, neboť téma zneužívání společností aktuálně velmi rezonuje. „I já mám z dětství podobnou zkušenost, a tak jsem si řekl, že mám právo se k tomu vyjádřit,“ dodává s tím, že při psaní hudby pracoval například s hlasy ptáků a chorální melodikou.

Hudební skladatel Slavomír Hořínka k pěveckému a tanečnímu obsazení opery dodává: „V inscenaci je dospělá zpěvačka, dětská zpěvačka a dva tanečníci, z nichž jeden hraje Muže a druhý Koně. Toho lze vnímat jako alter ego holčičky, ale třeba i někoho dalšího, kdo zažil týrání. Postava Muže je prototyp osoby v dominantním postavení: sbormistra, trenéra, kněze, vedoucího zájmového kroužku…“

V hlavní roli Ženy se divákům představí mezzosopranistka Markéta Cukrová, pěvkyně známá v oblasti staré i soudobé hudby. Právě pro její pěvecký i herecký typ s ní tvůrci od počátku počítali pro hlavní roli a kladou na ni nemalé nároky. „Prakticky po celý večer neopustím scénu, naštěstí má dílo milosrdnou hodinovou délku,“ říká Markéta Cukrová. Jako její dětské já se představí Sarah Alon nebo Tereza Šlosárková. Muže ztvární tanečník Martin Dvořák a Koně Martin Talaga.

Premiéry se uskuteční v divadle Komedie 5. a 6. září. Celkem je připraveno 12 představení, včetně dvou repríz pro studenty středních škol.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments