Metropolitní opera se vrací do českých kin

Kvůli pandemii nemoci covid-19 bude nová sezóna v newyorské Metropolitní opeře zahájena až v lednu následujícího roku. O tradiční kinopřenosy ale diváci nepřijdou. Newyorský operní dům využije svého bohatého archivu a milovníkům opery naservíruje trojici klasických děl italské opery a jednu bonusovou projekci.
MET: Bludný Holanďan (zdroj Aerofilms)

Celosvětová pandemie nového typu koronaviru řádně zamíchala plány kulturních institucí. K těm nejvíce zasaženým patřila i Metropolitní opera v New Yorku. Předčasně ukončila loňskou sezónu a rovněž i ta následující bude zkrácená, podle předpokladů bude zahájena až v lednu 2021. Z pochopitelných důvodů se tento posun dotkne i nové sezóny oblíbených kinopřenosů z tohoto významného operního domu. Fanoušci opery v České republice však nemusí zoufat. První polovinu sezóny vyplní archivní výběr ze zlatého fondu italské opery a jedna bonusová projekce. Na co se mohou diváci těšit?

Opera se do českých kin opět vrátí 26. září společně s novou inscenací Wagnerova Bludného Holanďana. Nastudování, jež si stačilo svou premiéru odbýt těsně před vypuknutí koronavirové krize se stane jakýmsi předvojem italské přehlídky. Temnou, vizuálně opulentní inscenaci režíroval Francis Girard. V titulní úloze prokletého námořníka, který může přistát jen jednou za sedm let, aby  našel lásku a změnil svůj osud, se měl objevit sir Bryn Terfel. Kvůli zranění kotníku ale musel ustoupit a jeho úlohu převzal ruský basbarytonista Jevgenij Nikitin.

První část sezóny nicméně oficiálně zahájí až Donizettiho klasický kus Don Pasquale. Záznam slavné opery buffo vznikl v roce 2010 a v roli Noriny září Anna Netrebko, která má sílu svou živostí doslova ovládnout scény, v nichž se objevuje. Nahrává jí i živá režie Otto Schenka, taktovky se mistrovsky ujal James Levine. Přenos je naplánovaný na 10. října.

O necelý měsíc později, 7. listopadu, ovládne plátna kin velké jméno italské opery – Giuseppe Verdi. Jeho Rigoletto byl ve své době pronásledovaný zásahy cenzury, mezi diváky si však komická opera získala na značné oblibě. Z Verdiho Rigoletta pochází i jeden z nejslavnějších operních „hitů“ árie vévody z Mantovy „La Donne é Mobile“. Zazpívali si ji hvězdní tenoři Enrico Caruso nebo Luciano Pavarotti a do popkultury se tato melodie zapsala natolik hluboko, že si ji – s novým textem – notují fanoušci na ochozech fotbalových stadionů. V inscenaci opery z roku 2013 se v jedné z menších rolí představí slovenský basista Štefan Kocán, v hlavních úlohách září Diana Damrau, Oksana Volkova, Piotr Beczała a Željko Lučić.

Třetím letošním přenosem z Metropolitní opery bude Pucciniho Tosca v režii slavného Davida McVicara. Inscenace je jakoby vyvzdorovaná navzdory nepřejícím okolnostem, od počátku ji pronásledovaly potíže v podobě častých výměn nejen na pozici zpěváků, ale i v tvůrčím týmu. Změna se nevyhnula ani dirigentovi – původně obsazený James Levine byl nahrazen Emmanuelem Villaumem, který v současnosti působí coby hudební ředitel a šéfdirigent PKF – Prague Philharmonia. V hlavních rolích se představí Sonja Jončeva, Vittorio Grigolo, Željko Lučić a Patrick Carfizzi. Ztvárnění dramatického příběhu, které ctí tradici, ale zároveň slepě nesleduje konvenční provedení, je na programu 12. prosince.

Čtveřice projekcí zaplňuje původní program kinopřenosů z Metropolitní opery klasickými kusy s velkolepou výpravou i strhujícími pěveckými hereckými výkony. Ačkoliv je v obřím sále operního svatostánku v New Yorku stále zhasnuto, alespoň malé odrazy jeho lesku se prostřednictvím čtyř projekcí opět dostanou do přítmí kin.

Operní klenoty z MET
Podzim 2020
Festival italské opery a očekávaný Bludný Holanďan

26. září 2020
R. Wagner: Bludný Holanďan (2020)
režie: François Girard
dirigent: Valerij Gergijev
účinkující: Anja Kampe, Mihoko Fujimura, Sergej Skorochodov, David Portillo, Jevgenij Nikitin, Franz-Josef Selig

10. října 2020
G. Donizetti: Don Pasquale (2010)
režie: Otto Schenk
dirigent: James Levine
účinkující: Anna Netrebko, Matthew Polenzani, John Del Carlo, Mariusz Kwiecien

7. listopadu 2020
G. Verdi: Rigoletto (2013)
režie: Michael Mayer
dirigent: Michele Mariotti
účinkující: Diana Damrau, Oksana Volkova, Piotr Beczała. Željko Lučić, Štefan Kocán

12. prosince 2020
G. Puccini: Tosca (2018)
režie: Sir David McVicar
dirigent: Emmanuel Villaume
účinkující: Sonja Jončeva, Vittorio Grigolo, Željko Lučić, Patrick Carfizzi

The Met: Live in HD o projektu
Přenosy The Met: Live in HD kombinují špičkové operní umění s nejmodernějšími technologiemi. High Definition (HD) je akronym pro vysoké obrazové rozlišení, které svou kvalitou daleko převyšuje kvalitu formátu DVD. Zvuk je přenášen v prostorovém šestikanále 5.1. Přenosy „The Met: Live in HD“ začaly v České republice fungovat v prosinci roku 2007. Každou sezonu je u nás navštíví okolo 40 000 diváků. Celosvětově se na přenosy z Met prodalo od začátku tohoto projektu již více než 26 miliónů vstupenek. Držitelem licence na přímé přenosy z Metropolitní opery New York do České republiky je filmová distribuční společnost Aerofilms.

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments