9. sezonu Bacha na Mozarta! zahájí operní pantomima Sen

Unikátní cyklus barokní a klasicistní hudby I. jakosti Bacha na Mozarta! je jediný svého druhu na Moravě. Czech Ensemble Baroque v něm uvolněně, poutavě, s nadhledem a na vysoké profesionální úrovni nabízí staletími ověřenou klasickou hudbu, která je sázkou na jistotu. Zahajovací koncert sezony nabídne kromě poslechu barokní hudby také ojedinělou podívanou v hudebním Snu Michaela Haydna s pantomimou a Arnoštem Goldflamem.
Hudební festival Znojmo 2020: Michael Haydn, Der Traum/Sen – Arnošt Goldflam (foto Petr Vokurek)

Brněnský cyklus 8 kouzelných večerů začne 24. září v Besedním domě koktejlem hudby, divadla, slova, zpěvu, fantazie a choreografie ve „Snové” pantomimě Michaela Haydna s vypravěčem Arnoštem Goldflamem. Představení se poprvé uskutečnilo v Salzburku 25. února 1767 v předvečer narozenin arcibiskupa Schrattenbacha, svou současnou českou premiéru zažilo v červenci letošního roku na Hudebním festivalu Znojmo, kde zaznamenalo vřelé přijetí publika.

Der Traum je komponován v době vzniku oblíbeného žánru pantomimy. Na rozdíl od baletního představení pohyb tanečníků v pantomimě vyplývá přímo z děje a připomíná tak populární hudebně dramatický žánr 20. století, muzikál. Představení si proto určitě užijí nejen milovníci léty ověřené klasické hudby, ale také fanoušci jiných hudebních žánrů, tance nebo divadla.

„Již dávno před Wagnerovým vynálezem Gesamtkunstwerk, přišli někteří autoři s ideou zesílení účinku hudby, slova a obrazu na publikum. Bratr slavnějšího Josefa, Michael Haydn, tuto myšlenku přetavil do pravého divadelního „fantasy“. Snové obrazy se snoubí v syntéze hudebních vokálních a instrumentálních žánrů, aby strhly posluchače do fantastického víru pozdně barokních emocí“ zve na koncert dirigent a zakladatel Czech Ensemble Baroque Roman Válek.

Po zahajovacím koncertě budou v sezoně následovat další proslulé tituly i novodobé premiéry, vedle známých jmen se představí také mladí, perspektivní umělci. Kromě zmíněné snové pantomimy s mimy se můžete těšit na virtuózní žalm, vznešené rekviem, pastýřskou mši, oratorium o „Síle hudby“s Krystianem Adamem v hlavní roli, speciální vokální program, znovuobjevení F. I. Tůmy a novodobou světovou premiéru oratoria pozdního moravského baroka.

BACHA NA MOZARTA! 9. sezóna Brno 2020/2021
Změna programu vyhrazena

„SEN“ OPERNÍ PANTOMIMA
Čt 24. 9. | 19:30 | Besední dům

PROGRAM J. Haydn: Symfonie č. 26 d moll, „LAMENTATIONE“, M. Haydn: Der Traum, poloscénické provedení pantomimy SOLI K. T. Lichtenecker, J. M. Procházka, M. Böhmová

VYPRAVĚČ A. Goldflam

Dvouaktová  Commedia dell’arte Michaela Haydna pro orchestr, sóla a vypravěče s hercem Arnoštem Goldflamem a kontratenoristou Thomasem Lichteneckrem.

DIXIT DOMINUS
St 21. 10. | 19:30 | kostel sv. Janů

PROGRAM H. Purcell: Anthems, G. F. Händel: Dixit Dominus HWV 232 SOLI R. Kružíková, Z.Badárová, L. Karafiátová Netušilová aj.

Virtuózní žalm 110 „Pravil Hospodin” teprve 22 letého Georga Friedricha Händela z jeho „italského” období.

FUX KAISERREQUIEM
St 18. 11. | 19:30 | kostel sv. Janů

PROGRAM J. J. Fux: Rekviem K.51, „Kaiserrequiem“, moteta

Vznešené rekviem vídeňského císařského skladatele Johanna Josepha Fuxe, které na věčnost doprovázelo členy císařského rodu.

HARMONIA PASTORALIS
Čt 17. 12. | 19:30 | Besední dům

PROGRAM Georgius Zrunek: Vánoční mše F dur

První slovenská Vánoční mše s lidovými motivy, kterou roku 1766 složil františkánský mnich Georgius Zrunek.

ALEXANDER’S FEAST
Čt 17. 2. | 19:30 | kostel sv. Janů

PROGRAM G. F. Händel: Alexander’s Feast, HWV 75 SOLI K. Adam, M. Böhmová, J. M. Procházka

Händelovo první anglické oratorium s podtitulem „Síla hudby” s polským tenoristou Krystianem Adamem v hlavní roli.

SBOROVÝ KONCERT
St 10. 3. | 19:30 | kostel sv. Janů

PROGRAM H. v. Bingen, G. Allegri, O. Lasso, L. Victoria, H. Purcell, J. Desprez, A. Pärt, F. Poulenc, O. Gjeilo aj.

Sbor Czech Ensemble Baroque ve vokálním programu plném paralel i protikladů aneb co se mění a co zůstává?

TŮMA: REQUIEM
St 12. 5. | 19:30 | kostel sv. Janů

PROGRAM F. I. Tůma: Requiem, De profundis

První z řady plánovaných spartací děl Ignáce Tůmy zahajuje dlouhodobý projekt, který naváže na znovuobjevení díla F. X. Richtera. Novodobá světová premiéra jeho rekviem.

BROSMANN: O VOS OMNES
Čt 10. 6. | 19:30 | kostel sv. Janů

PROGRAM J. A. N. Brosmann: oratorium O vos omnes, Mše a moll

Novodobá světová premiéra oratoria pozdního moravského baroka.

0 0 vote
Ohodnoťte článek

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments