Metropolitní opera uvede v kinech po celém světě deset titulů

Přímé přenosy z Metropolitní opery v New Yorku do kin budou pokračovat i v sezóně 2022–2023. Sezónu Live in HD zahájí Sondra Radvanovsky v titulní roli opery Médea. Diváci se mohou těšit na světovou premiéru opery Hodiny, v Metropolitní opeře budou premiérově uvedena díla Šampion a Médea a další čtyři inscenace ve zbrusu nové režii.
Giuseppe Verdi: La traviata, Metropolitní opera (zdroj Aerofilms)
Giuseppe Verdi: La traviata, Metropolitní opera (zdroj Aerofilms)

„V sezóně 2022–2023 navážeme tam, kde letos skončíme. Metropolitní operu čeká více nových inscenací a premiérových titulů, než kolik jich uvedla v uplynulých desetiletích,“ oznámil generální ředitel Metropolitní opery Peter Gelb. „Během dvouleté pauzy vynucené pandemií jsme pochopili, že budoucnost Metropolitní opery, i opery obecně, závisí na neutuchající snaze o nové a pestré umělecké pojetí. To je cesta, která nás vede kupředu.“

22. října 2022 zahájí svou šestnáctou sezónu oceňovaná série přímých operních přenosů v HD kvalitě do kin po celém světě – The Met: Live in HD. Prvním z deseti plánovaných přenosů je Cherubiniho Médea, která bude v Metropolitní opeře uvedena premiérově. Titulní roli ztvární sopranistka Sondra Radvanovsky.

Kromě Medey budou v Metropolitní opeře v sezóně 2022–2023 uvedena v premiéře další dvě díla, obě pod vedením jejího hudebního ředitele Yannicka Nézet-Séguina. Těmi jsou Hodiny skladatele Kevina Putse, které v Met čeká světová premiéra s vpravdě hvězdným obsazením: sopranistkou Renée Fleming, mezzosopranistkou Joyce DiDonato a sopranistkou Kelli O’Hara. Další Met premiérou je první opera Terence Blancharda Šampion, která vypráví o životě boxera Emila Griffitha. V průběhu sezóny uvede Met další čtyři nové inscenace: Giordanovu Fedoru v titulní roli se sopranistkou Sonjou Jončevou, Wagnerova Lohengrina s tenoristou Piotrem Beczałou a dvě Mozartova díla, která bude řídit dirigentka Nathalie Stutzmann: Dona Giovanniho v téměř filmové vizi Iva van Hoveho a s českým zastoupením – v úloze Leporella se představí výborný český basbarytonista Adam Plachetka; a Kouzelnou flétnu v režii Simona McBurneyho, který se rozhodl zvednout orchestřiště na úroveň jeviště a umožnit tak vzájemnou komunikaci hráčů a hráček orchestru s pěvci a pěvkyněmi.

Diváci se mohou těšit i na opěvovanou inscenaci Verdiho La traviaty od režiséra Michaela Mayera, v níž ztvární roli Violetty Nadine Sierra; dále Verdiho Dona Carlose s hvězdným obsazením v čele s Annou Netrebko v roli Alžběty z Valois; a na obnovené nastudování Straussova Růžového kavalíra v režii Roberta Carsena se sopranistkou Lise Davidsen v roli Maršálky a mezzosopranistkou Isabel Leonard jako jejím Oktaviánem.

Sezóna Live in HD 2022-23 ve zkratce: Sezóna přímých operních přenosů Live in HD začíná 22. října operou Médea. Dalšími přenosy jsou La traviata (5. listopadu), Don Carlos (19. listopadu), Hodiny (10. prosince), Fedora (14. ledna), Lohengrin (18. března), Růžový kavalír (15. dubna), Šampion (29. dubna), Don Giovanni (20. května) a Kouzelná flétna (3. června). Všechno jsou sobotní odpolední představení přenášená živě přímo z jeviště Metropolitní opery. 3. prosince proběhne zvláštní přidaná projekce Kouzelné flétny, mezinárodní termíny přenosu jsou různé.

Přenosy The Met: Live in HD kombinují špičkové operní umění s nejmodernějšími technologiemi. High Definition (HD) je akronym pro vysoké obrazové rozlišení, které svou kvalitou daleko převyšuje kvalitu formátu DVD. Zvuk je přenášen v prostorovém šestikanále 5.1. Přenosy „The Met: Live in HD“ začaly v České republice fungovat v prosinci roku 2007. Každou sezonu je u nás navštíví okolo 40 000 diváků. Celosvětově se na přenosy z Met prodalo od začátku tohoto projektu již více než 26 miliónů vstupenek. Držitelem licence na přímé přenosy z Metropolitní opery New York do České republiky je filmová distribuční společnost Aerofilms.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments