Janáčkova filharmonie Ostrava doprovodí ukrajinského klavíristu Vadyma Kholodenka

Ve čtvrtek 3. března vystoupí na pódiu společenského sálu Domu kultury města Ostravy Vadym Kholodenko, ukrajinský pianista a držitel významného ocenění Zlatá medaile z věhlasné Cliburn Competition z roku 2013.
Vadym Kholodenko (foto Jean-Baptiste Millot)
Vadym Kholodenko (foto Jean-Baptiste Millot)

Vadyma Kholodenka doprovodí při provedení Rachmaninovova Koncertu pro klavír a orchestr č. 1 Janáčkova filharmonie Ostrava pod taktovkou světově uznávaného polsko-ruského dirigenta Andreje Borejka, který ve svém prohlášení vyjádřil otevřeně podporu Ukrajině. Stejně tak učinil šéfdirigent JFO Vasilij Sinajskij: „Současné události působí jako odporná invaze do suverénního státu, která způsobuje jen smutek a tragédii tisícům lidí. Těm, kteří to všechno začali, by prospělo poslechnout si ukrajinskou hymnu. Jaká čistá, silná a jasná melodie, která tak dobře ukazuje charakter tohoto národa.“ Právě ukrajinská hymna zazní spolu s českou hymnou hned v úvodu koncertu.

Vadym Kholodenko má pověst jednoho z hudebně nejdynamičtějších a technicky nejnadanějších mladých klavíristů, kteří se v poslední době objevili na pódiu. Narodil se v Kyjevě a své první koncerty absolvoval již ve třinácti letech, kdy se představil v USA, Číně, Maďarsku a Chorvatsku. Studoval na Moskevské státní konzervatoři P. I. Čajkovského. Je držitelem mnoha významných ocenění a v sezóně 2021/22 je rezidenčním sólistou SWR Symphonieorchester. „Kholodenko nahrazuje původně avizovaného ruského klavíristu Nikolaje Luganského, který na základě potvrzeného pozitivního testu na Covid-19 nemůže dorazit. O spolupráci s Kholodenkem však usilujeme dlouhodobě,“ říká ředitel JFO Jan Žemla a dodává „v kontextu situace jsme se také rozhodli do programu koncertu zařadit dílo ukrajinského hudebního skladatele současné klasické hudby Valentina Silvestrova. Koncert tak symbolicky věnujeme právě Ukrajině a členové orchestru a další zaměstnanci JFO se připojují k peněžitým sbírkám zveřejněných na www.stojimezaukrajinou.cz.“

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments