Mezinárodní festival Petra Dvorského odložen

Pořadatelé 22. ročníku Mezinárodního festivalu Petra Dvorského v Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku počítají s tím, že se festival uskuteční v původním termínu v první polovině srpna. V ohrožení je podle nich především účast zahraničních hostů. Záložním plánem v případě omezení kvůli koronaviru je přesunutí festivalu na podzim, řekla Lenka Šimečková z pořádající agentury.
Mezinárodní festival Petra Dvorského (foto Josef Prodělal)

Stále se ho (festival) snažíme zachovat v jeho původní podobě. Jestli to bude možné, ale jasné není,“ řekla Šimečková. Festival by se měl konat od 1. do 15. srpna 2020 v Jaroměřicích nad Rokytnou a na několika dalších místech v okolí včetně zámku ve Valči. Součástí festivalu by mělo být deset koncertů a také divadelní představení divadla Josefa Dvořáka Čochtan vypravuje.

O otevření festivalu se má podle programu postarat mladý litevský tenorista Kristian Benedikt. „Jeho účast je ale teď spíš otázka zbožného přání. Čekáme, jak to dopadne,“ řekla Šimečková.

Festival obvykle využíval pro jeden ze svých koncertů jaroměřický kostel svaté Markéty, který je nyní uzavřený kvůli opravě. Chrámové umění by tak mělo dostat prostor v třebíčské bazilice svatého Prokopa. Účast původně plánovaného ruského pravoslavného ortodoxního sboru ale podle Šimečkové zřejmě nebude možná.

Pokud by vládní nařízení konání festivalu v srpnu výrazně omezila nebo zakázala, chtějí ho pořadatelé v původní podobě přenést na podzimní termín. Připravovat pro návštěvníky festival, který by měl podobu on-line přenášených vystoupení, nechtějí. „Tím, že nemíváme koncerty v tradičních koncertních sálech, by to pro nás bylo tak technicky i finančně náročné, že bychom touto cestou patrně nešli,“ řekla Šimečková.

Pokud se festival, jehož návštěvnost je i přes 7000 lidí, letos uskuteční, začnou pořadatelé vstupenky nabízet v druhé polovině června.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat