Mezinárodní houslová soutěž Jeana Sibelia vyloučila ruské soutěžící

Na dvanáctý ročník Mezinárodní houslové soutěže Jeana Sibelia, který byl kvůli omezením spojeným s onemocněním Covid-19 přesunut z roku 2020 na květen 2022, se přihlásilo rekordní množství soutěžících. Z celkového počtu 240 přihlášených bylo porotou vybráno 49 účastníků, z toho 2 ruští houslisté. Dne 8. dubna však soutěžní výbor rozhodl o vyloučení ruských účastníků z důvodů ochrany ostatních soutěžících i soutěže jako takové.

Ilustrační foto (foto Evgeny Evtyuhov)
Ilustrační foto (foto Evgeny Evtyuhov)

Mezinárodní houslová soutěž Jeana Sibelia se koná ve Finsku každých pět let od roku 1965, kdy byla založena při příležitosti stého výročí narození skladatele Jeana Sibelia, a je určena houslistům do třiceti let. V současné době patří k nejprestižnějším světovým houslovým soutěžím a úspěch v ní představuje pro mnohé mladé houslisty slibný kariérní start.

Do letošního ročníku byli porotou vybráni účastníci z šestnácti zemí včetně Ruska a Ukrajiny. Při výběru se porota řídila pokyny Světové federace mezinárodních hudebních soutěží, podle nichž by soutěžící neměli být ze soutěže vyloučeni pouze na základě státní příslušnosti. Proto dne 7. března soutěžní výbor rozhodl, že soutěžící budou vybíráni pouze na základě uměleckých kvalit.

Vzhledem k zintenzivnění bojů na Ukrajině se ale soutěžní výbor rozhodl toto rozhodnutí přehodnotit a na internetových stránkách soutěže vydal 8. dubna prohlášení, že vzhledem k situaci účast ruských soutěžících není možná: „Hrůzy války a nedávno odhalená zvěrstva způsobily, že soutěžní výbor nemá jinou morální ani etickou možnost než vyloučit ruské účastníky ze soutěže, aby ochránil ostatní soutěžící a soutěž jako celek. Tímto rozhodnutím chce soutěžní výbor také zaručit neutrální a mírové prostředí pro všechny soutěžící.”

Christel Lee, vítězka 11. ročníku Mezinárodní houslové soutěže Jeana Sibelia (zdroj Mezinárodní houslová soutěž Jeana Sibelia)
Christel Lee, vítězka 11. ročníku Mezinárodní houslové soutěže Jeana Sibelia (zdroj Mezinárodní houslová soutěž Jeana Sibelia)

Mezinárodní houslová soutěž Jeana Sibelia není jedinou mezinárodní soutěží, která odmítla účast ruských umělců. Již minulý měsíc zamítli účast soutěžících z Ruska například Dublin International Piano Competition v Irsku a Honens International Piano Competition v Kanadě. Druhá jmenovaná nakonec toto rozhodnutí změnila a momentálně účast ruským pianistům umožňuje.

Dvanáctý ročník Mezinárodní houslové soutěže Jeana Sibelia se bude konat 18.–29. května 2022 v Helsinkách. Finále se slavnostním předáním cen se uskuteční 29. května v koncertním sále Helsinského hudebního centra. Soutěžní výbor tvoří předseda Lauri Ratia, místopředsedové Olli-Pekka Martikainen a Lea Rahkola-Kauranen, Miisa Järvi, Päivi Arjas, Jaakko Ilves, Petri Saavalainen, Emil Viitala, Miikka Maunula a generální sekretář soutěže Päivi Pousar.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments