Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka odstartoval tradičně Sinfoniettou

Tradiční Janáčkovou Sinfoniettou včera v Divadle Antonína Dvořáka v Ostravě začal Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka. Potrvá do 3. července a nabídne více než dvacet koncertů i v dalších městech a obcích Moravskoslezského kraje. Letošní ročník festivalu klasické hudby je věnován 170. výročí Janáčkova narození a Roku české hudby, připomene i 200. výročí narození dalšího významného českého skladatele Bedřicha Smetany.
Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka: Zahajovací koncert – Jessica Cottis (zdroj Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka)
Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka: Zahajovací koncert – Jessica Cottis (zdroj Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka)

Zahajovací koncert Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka patřil rezidenčnímu orchestru festivalu, Symfonickému orchestru Českého rozhlasu s dirigentkou Jessicou Cottis. Na programu byly i koncertní árie pro soprán a orchestr, v nichž diváci uslyšeli Claire Booth.

Několik mimořádných představení připravují organizátoři do amfiteátru v oboře v Janáčkově rodných Hukvaldech. Půjde například o operu Káťa Kabanová. Na festival se vrací po 39 letech a 22. června ji předvede operní soubor Slezského divadla v Opavě se sopranistkou Bree Nichols v hlavní roli. Světovou premiéru tam 28. června bude mít speciální baletní představení Návraty. K vrcholům festivalu bude 29. června patřit koncert Vše nejlepší, Leoši! věnovaný výročí Janáčkova narození, na němž mimo jiné vystoupí tenor Nicky Spence v Janáčkově Zápisníku zmizelého.

Na závěrečném koncertu zazpívá 30. června v hukvaldské oboře Štefan Margita s Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín. V programu budou mimo jiné populární árie i lidové písně. Kromě Ostravy a Hukvald festival zavítá i do Opavy, Frýdku-Místku, Příbora a Ludgeřovic.

Pro některé koncerty budou připraveny speciální nástroje. Ředitel festivalu Jaromír Javůrek už dříve řekl, že na koncert, na němž 23. června na zámku v Ostravě-Vítkovicích zazní písně Franze Schuberta a Roberta Schumanna v podání cembalistky Barbary Marie Willi a sopranistky Kateřiny Kněžíkové, si pořadatelé z Janáčkovy akademie v Brně půjčí kladívkový klavír.

Festival nabídne také výstavy nebo film. Výstavy budou v Ostravě v Galerii výtvarného umění, výtvarném centru Chagall, Domě kultury Poklad a ve festivalové kavárně Sádrový ježek. Obnovenou premiéru bude v ostravském Minikině mít film o Janáčkovi Lev s bílou hřívou.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments