Prague Offspring dnes nabídne tři díla Rebeccy Saunders v české premiéře

Festival Pražské jaro dnes v rámci formátu Prague Offspring, který je věnovaný soudobé hudbě, uvede koncert rezidenčního souboru Klangforum Wien. Pod vedením německého dirigenta a skladatele Enna Poppeho ve světové premiéře v Centru současného umění DOX zazní kompozice na objednávku Pražského jara. Před koncertem dramaturg festivalu Josef Třeštík v kavárně DOX, kam je volný vstup pro majitele vstupenek, pohovoří s rezidenční britskou skladatelkou Prague Offspring Rebeccou Saunders.
Rebecca Saunders (foto Astrid Ackermann)
Rebecca Saunders (foto Astrid Ackermann)

Členové Klangforum Wien zahrají na Prague Offspring v české premiéře tři díla Rebeccy Saunders. Studii pro sólový klavír nazvanou to an utterance (study) napsala Saunders na počátku pandemie covidu-19 pro pianistu Joonase Ahonena. Následovat bude koncert pro kontrabas a instrumentální soubor nazvaný Fury II, v němž za doprovodu svých kolegů vystoupí kontrabasista Evan Hulbert. Večer vyvrcholí provedením skladby nazvané Scar (Jizva). Její název slouží současně jako metafora, přibližující skladatelčinu fascinaci zvukem.

“Ticho je plátno, na němž váha zvuku zanechá svou stopu. Ve skladbě Scar zvuk trhá povrch ticha, odlupuje kůži, přibližuje se a padá do podsvětí. Hledá skryté ležící uvnitř,” uvedla Saunders.

Posluchači se také dočkají ukázky z tvorby dirigenta a skladatele Enna Poppeho, který nabídne svoji skladbu Speicher VI.

Klangforum Wien založil skladatel a dirigent Beat Furrer v roce 1985. Soubor od té doby ovlivňuje podobu současné hudby. Spolupracuje se skladateli z celého světa a formou objednávek podporuje vznik nových děl. Diskografie souboru zahrnuje více než sedmdesát CD, ansámbl premiéroval přes 500 nových skladeb. Je pravidelně zván nejvýznamnějšími světovými festivaly a koncertními domy v Evropě, Spojených státech a Japonsku. V letech 2021 až 2024 je rezidenčním souborem Prague Offspring.

Mezinárodní hudební festival Pražské jaro v Obecním domě 12. května zahájila Má vlast Bedřicha Smetany v podání Berlínských filharmoniků. Na závěrečném koncertu 3. června zahraje Česká filharmonie vedená Davidem Robertsonem. Více informací se nachází na stránkách festivalu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments