Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro hlásí rekordní počet přihlášek

Každý rok se situace opakuje: do posledního dne před uzávěrkou přihlášek na hudební soutěž Pražské jaro je klid před bouří. „Uvidíte, že jich bude mnohem, mnohem víc,“ prorokoval Jindřich Petráš, porotce soutěže v oboru lesní roh a proděkan JAMU v Brně den před uzávěrkou, kdy bylo evidováno pouhých 40 přihlášek. Jejich povinnou součástí jsou totiž nahrávky povinných skladeb, na jejichž základě je pak rozhodnuto o přijetí uchazečů do soutěže. Mladí hudebníci z celého světa proto využívají i poslední možné chvilky k vypilování přihlášek.
Ilustrační foto (zdroj Freepik, foto Racool Studio)
Ilustrační foto (zdroj Freepik, foto Racool Studio)

A opravdu, o den později mohli organizátoři soutěže hlásit v oboru lesní roh rekordní počet přihlášek. Celkem jich dorazilo 139 ze 30 zemí. Česko bude na soutěži reprezentovat 13 hornistů, nejsilnější zastoupení bude mít tradiční soutěžní velmoc Čína s 35 přihlášenými. Svou životní příležitost se rozhodli využít i účastníci z exotických destinací: Austrálie (1), Brazílie (1), Kolumbie (3), dále z Francie (6), Chorvatska (1), Itálie (9), Izraele (2), Japonska (2), Kanady (1), Korejské republiky (8), Lotyšska (2), Lucemburska (1), Maďarska (5), Mexika (1), Německa (14), Nizozemí (2), Norska (1), Polska (3), Portugalska (6), Rakouska (3), Slovinska (1), Španělska (5), Švýcarska (2), Tchaj-wanu (4), Ukrajiny (3), USA (1), Velké Británie (2), a Venezuely (1). „Snažila jsem se, aby se zpráva o soutěži dostala k široké komunitě mladých hráčů na lesní roh po celém světě a jsem šťastná, že je tolik přihlášek. Je vidět, že pražskojarní soutěž právem patří k nejlepším na světě,“ dodává k tomu další česká zástupkyně v porotě Zuzana Rzounková, sólohornistka Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK a pedagožka na JAMU v Brně.

Soutěž v oboru housle se těší velké prestiži a diváckému ohlasu. Do uzávěrky přihlášek, která byla 1. prosince, přišlo celkem 92 přihlášek z 18 zemí. Českou republiku reprezentuje 15 houslistů. Nejvíce přihlášených je z Korejské republiky (23), dále jsou zastoupeny Čína (21), Francie (3), Irsko (2), Izrael (1), Japonsko (11), Kanada (1), Maďarsko (1), Mongolsko (1), Německo (3), Polsko (1), Rakousko (2), Slovensko (1), Španělsko (1), Švýcarsko (2), Tchaj-wan (1), a USA (2). „Dostali jsme takovou předvánoční nadílku, mám z toho radost,“ říká k počtu přihlášených porotkyně Hana Kotková, renomovaná houslistka, členka Tria des Alpes a pedagožka na Conservatorio della Svizzera italiana v Luganu.

Porotcům nyní začíná náročná práce. V předkole soutěže budou z došlých nahrávek uchazečů vybírat ty, kteří se ve dnech 6. – 14. května skutečně utkají na podiích soutěže Pražské jaro.

Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro letos slaví 75 let od svého založení. Oslavě tohoto úctyhodného výročí bude patřit i jeden z festivalových koncertů, na kterém 15. května 2024 vystoupí její laureáti Gábor Boldoczki, Jan Hudeček, Kateřina Javůrková, Victor Julien-Laferrière, Pavel Haas Quartet, Johannes Grosso a Anna Paulová v doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod vedením Jakuba Kleckera.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments