Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka v Karlových Varech

  1. 1
  2. 2

Koncem minulého týdne bylo závěrečným koncertem ukončeno pěvecké klání mladých umělců, vítězných účastníků Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karových Varech. U nás v podstatě jediné (bohužel) a nejprestižnější pěvecké klání pro mladé účastníky je již čtyřicátým sedmým v pořadí. Pošmourné počasí v lázeňském městě provázelo soutěžní kola v kategoriích Junior ( do 25 let), Opera ( do 35 let) a Píseň až do závěrečného finále. To se konalo 22. listopadu již za doprovodu Karlovarského symfonického orchestru řízeného Františkem Drsem v krásném secesním divadelním stánku navrženém vídeňským atelierem Fellner a Helmer. Vybraných účastníků, kteří prošli sítem odborné poroty za předsednictví Petera Dvorského ( nechyběla v ní KS Gabriela Beňačková nebo KS Sonja Ghazarjan z Vídně, KS Jürgen Hartfiel z Drážďan, Antonio Caranglo z Itálie, Jitka Soběhartová z Pražské konzervatoře, Choi Young Chul z Jižní Koreje, Zdeněk Šmukař z Brna, Jiří Pánek z Plzeňské opery, Ivan Ruml z Českého rozhlasu a Rocc z Národního divadla v Praze) a jejichž hlasivky odolaly nebezpečnému sychravému vzduchu, bylo celkem devatenáct. Výkvět mládí ve svěžím stavu, možná díky blahodárným účinkům vody z lázeňských zřídel, si odzkoušel svoje kvality na divadelním jevišti před publikem naposledy ve čtvrtečním odpoledním představení na třetím, posledním kole soutěže. Jistotu jejich výkonům určitě dodala fenomenální akustika sálu zdejšího divadla. Pak po několika hodinách uskutečněného představení byl účastníkům sdělen závěrečný verdikt poroty o jejich umístění. Konec konců každý nemůže být první a tak to všichni brali a pochopili. Jedni s nelíčenou radostí a druzí s tím, že na tom již nic nezmění. Nikdo neomdlel, protože všem bylo poskytnuto náležité dobré občerstvení a rovněž, pokud chtěli, mohli si otevřeně popovídat třeba s členy poroty a dalšími přítomnými. Všichni se ale relativně brzy odebrali na kutě nabrat síly na závěrečný galakoncert druhý den.

V páteční podvečer se trousily ztichlou kolonádou postavičky účinkujících zpěváků a orchestrálních hráčů do majestátně se vypínající budovy divadla ke krátké zkoušce. Na ní si vítězka kategorie Opera, vynikající Ukrajinka Elona Korzhevych vyzkoušela s orchestrem árii o měsíčku z Dvořákovy Rusalky, kterou pak spolu s árií Julie z Gounodova Romea a Julie předvedla divákům ve večerním koncertě. Hlavní částí krátké generálky pro všechny oceněné ale bylo nazkoušení slavnostního ceremoniálu předávání cen, uznání, dárečků atd.

O šesté večer zalilo budovu karlovarského stánku Thálie slavnostní osvětlení a za nějakou chvíli začali proudit první, slavnostně oblečení návštěvníci. V sedm hodin se otevřely dveře do zlatem, štukami a skulpturami bohatě zdobeného novorokokového hlediště. Před jejich zraky se nezjevila krásná opona bratří Klimtů, ale pohled na otevřené jeviště zvětšené protažením podlahy přes orchestřiště a zcela zaplněné pulty hudebníků Karlovarského symfonického orchestru. Na forbíně, kde se mělo konat ověnčení oceněných, byl umístěn červenou látkou potažený stůl a na něm kupa nejrůznějších darů a diplomů. Úderem půl osmé pohasla světla a ředitel soutěže Alois Ježek přivítal jistě natěšené a zvědavé návštěvníky zaplněného sálu. A bylo se co těšit a také dívat na defilé mladých pohledných žen a mužů dekorovaných za jejich nevšední výkony. Písemná ocenění předával a umělcům gratuloval Peter Dvorský. Zvláštní ohodnocení, ceny, dary a různá pozvání k hostováním v operních divadlech a na hudebních festivalech předávali donátoři, představitelé českých operních scén i další významné hudební osobnosti i soukromé osoby. Mezi nimi nechyběl ani vnuk Antonína Dvořáka se synem.


Po dosti dlouhém, ale nutném ceremoniálu nastalo pro diváky to nejzajímavější, předvedení pěveckého umění honorovaných umělců. Dirigent František Drs zahájil svižnou předehrou ke Glinkově Ruslanovi a Ludmile a hned nastoupila nositelka III. juniorské ceny Olivia Betzen z USA, která předvedla vzorně Mařenku ze Smetanovy Prodané nevěsty . Nositelka druhé ceny kategorie Junior roztomilá Céline Mellon si pohrála s koloraturami Konstance z Mozartova Únosu ze serailu . Následovala arie Armidy ze stejnojmenné Dvořákovy opery v podání tmavovlasé Slovenky Agnešy Vráblové , nositelky čestného uznání v kategorii opera. Na jevišti se potom objevil první muž, Petr Nekoranec , aby předvedl svůj lehký hlas v árii hraběte Almavivy z 1. dějství Rossiniho Lazebníka sevillského . Mladičký umělec získal druhou cenu, přičemž v kategorii Junior muži nebyla první a třetí cena udělena. V kategorii písně ovšem obdržel cenu první. Až do pauzy ovládla jeviště Dvořákova Rusalka . Ježibabu zapěla již profesionálně působící Lucie Hilscherová , která si odnesla třetí cenu v oboru Opera. Vítězka z juniorů, Elona Korzhevych obdivuhodně zvládla českou výslovnost v árii o měsíčku. Po velkém aplausu za její vřelé podání tolik oblíbené Rusalky veliký a zasloužený aplaus zakončil první půli večera.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat