Mezinárodní porota České taneční platformy ocenila tři díla

Porota přehlídky Česká taneční platforma, která po tři dny v Praze uváděla to nejlepší ze současného tuzemského tance v uplynulém roce, ocenila tři díla. Tituly Dis pla y Jitky Čechové a Terezy Lenerové, Call Alice Terezy Ondrové a Francescy Foscariniové a Celestial Odyssey Andrey Miltnerové, Moniky Knoblochové a Jana Komárka podle porotců nejvíce rezonovaly a vyjadřují vysokou kvalitu a diverzitu české taneční scény. Ceny se včera předávaly v divadle Ponec.
Tereza Lenerová a Jitka Čechová – dis pla y (foto Vojtěch Brtnický, 2021)
Tereza Lenerová a Jitka Čechová – Dis pla y (foto Vojtěch Brtnický)

Cenu Českých center se mezinárodní porota rozhodla udělit Lucii Kašiarové za originální ztvárnění představení Mnohodinec. Zvláštní uznání dostala Monika Knoblochová, cemballistka, která vystupuje v inscenaci Celestial Odyssey. Ta propojuje její hudbu s choreografií tanečnice Andrey Miltnerové.

Divákům nabízejí svou představu toho, co se stane, když se propojí vášeň k barokní estetice s vesmírnou inspirací. Choreografka Andrea Miltnerová se na scéně zároveň stává robotickou tanečnicí společně s Janou Látalovou, duální pohyby tanečnic naznačují dráhy a elipsy vesmírných těles a putující cembalo neustále přetváří prostorovou scénografii.

Andrea Miltnerová, Jan Komárek, divadlo Ponec – Celestial Odyssey (foto Pablo Kornfeld 2022)
Andrea Miltnerová, Jan Komárek, Divadlo Ponec – Celestial Odyssey (foto Pablo Kornfeld)

Miltnerová je britská tanečnice a choreografka českého původu, která žije a pracuje v Praze. Narodila se v Londýně, kde vystudovala klasický a moderní tanec. Do Prahy přišla za souborem baletu Národního divadla. Hluboký zájem o barokní estetiku ji přivedl ke spolupráci na rekonstrukci barokních oper a k vlastním projektům, které vycházejí z historického výzkumu a z analýzy pohybu. Její taneční sólová představení Tanec magnetické balerínky a Tranzmutace byla úspěšně uvedena a uznávána na festivalech a scénách napříč Evropou.

Autorská inscenace Mnohodinec Lucie Kašiarové, která je také její jedinou interpretkou, má název podle představy, že autorka není jedincem, ale “mnohodincem”. “Výchozím bodem v mé tvorbě a životě je ‘mnohodinost’. Zajímá mě, jak se společně dívat na prolínání osobních a obecných zkušeností. Skrze mé tělo, hlas a představivost hledám a aplikuji metody, jak ono prolínání zhmotnit a nahlédnout – jak mít svou vlastní autonomii a přece se prolínat v mnohodinosti,” říká autorka.

Tereza Lenerová a Jitka Čechová – dis pla y (foto Vojtěch Brtnický, 2021)
Tereza Lenerová a Jitka Čechová – Dis pla y (foto Vojtěch Brtnický)

Představení Dis pla y Jitky Čechové a Terezy Lenerové je hříčkou o oscilování mezi tandemovou a soupeřící polohou, podporou a ztrátou opory, samotou a přijetím toho druhého. Protagonistky se snaží zjistit, jak lehké a zároveň těžké je být upřímný, jak lákavé a snadné je sklouznout do vypočítavosti a sebepřikrášlování. “Dis play je vyosená hra pokřivených neexistujících pravidel zrcadlících se na obrysech naší těkavé nejistoty,” uvádějí autorky.

V choreografii Call Alice se Tereza Ondrová a Francesca Foscariniová ocitají na cestě mezi dokumentem a intimní výpovědí, vlastním tělem a osobní zkušeností. Ve společné tvorbě se dotýkají řady témat, jako je ženská psychika a její proměny, osamělost, zranitelnost.

Tereza Ondrová, Call Alice (foto Vojtěch Brtnický)
Tereza Ondrová, Call Alice (foto Vojtěch Brtnický)

Během tří dnů přehlídka Česká taneční platforma uvedla deset děl a diváky zavedla do devíti různých prostorů, které se dnes v Praze současnému tanci věnují. Platforma je tradičně i místem setkávání profesionálů a divadelních manažerů.

Platforma každoročně vybízí k intenzivnímu navazování mezinárodních i národních kontaktů a následné spolupráci. Mezi hosty byli například ředitelka Tanzmesse Düsseldorf nebo CODA Dance Festivalu v Oslu, italského Torinodanza, SIDance Soul, partneři evropských sítí jako European Dancehouse Network, Aerowaves a další.

Letos bylo pro diváky nachystáno nespočet akcí v řadě prostor otevřených současné pohybové tvorbě: PONEC – divadlo pro tanec, Studio ALTA, Divadlo Archa, Divadlo X10, La Fabrika, Experimentální prostor NoD, Savarin, ale i Kasárna Karlín či prostor39. Jak hodnotí letošní taneční platformu ředitelka a zakladatelka Tance Praha? „Vynikající atmosféra, skvělé publikum, které ocenila veřejně i mezinárodní porota, která zároveň podtrhla velkou pestrost a evropsky srovnatelnou kvalitu české taneční scény i interprety“ sděluje Yvona Kreuzmannová.

Akce se zúčastnili i zástupci Ministerstva kultury České republiky, magistrátu Hlavního města Prahy, Českých center, IDU, Art District – Praha 7 a dalších institucí podporujících internacionalizaci.

Na konci května a během měsíce června se mohou fanoušci tance těšit na festival TANEC PRAHA 2022. Letošní již 34. ročník se bude konat v termínu od 28. 5. do 28. 6. 2022 v Praze a řadě dalších měst a obcí ČR. Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA je každoročním vrcholem taneční sezóny.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments