Mezinárodní soutěž Broumovská klávesa spouští registraci uchazečů

Ve dnech 14.-16. května 2021 se v broumovském klášteře uskuteční 11. ročník mezinárodní soutěže pro mladé klavíristy do 17 let Broumovská klávesa. Soutěž v těchto dnech spouští registraci na svém webu. Přihlášky je možné podávat až do 3. května 2021.

Laureáti 10. ročníku soutěže Broumovská klávesa na Slavnostním koncertě v pražském Rudolfinu (foto Jaroslav Winter)

Národní kulturní památka broumovského kláštera přivítá účastníky soutěže už pojedenácté. Soutěž je určena pro čtyři věkové kategorie, pro každou z nich je jednokolová. K online registraci se mohou přihlásit klavíristé do 17 let na úvodní straně webu. Přihlášky je možné podávat do 3. května 2021.

„Pevně věříme, že se letošní soutěž Broumovská klávesa uskuteční v nezměněném formátu a daném termínu. Nicméně pokud by tomu okolnosti bránily, budeme se snažit být maximálně kreativní a flexibilní, abychom umožnili konání celé akce, samozřejmě při dodržení veškerých možných opatření proti šíření koronaviru,“ uvedl umělecký ředitel soutěže, koncertní pianista Ivo Kahánek, který usedne i v odborné porotě. Vedle Ivo Kahánka zasednou v porotě významní čeští klavíristé a představitelé předních hudebních institucí. Předsedou poroty bude Jan Simon, porotu doplňuje David Mareček, Milan Langer a Eliška Novotná.

„Všechny přípravy směřujeme na květnový termín a doufáme, že se nám soutěž v plánovaném termínu podaří uskutečnit. Současná situace, kdy se téměř zastavil kulturní život, je pro mladé klavíristy velmi těžká, ztrácí běžné koncertní návyky i přímý kontakt s učiteli a vrstevníky. Proto je chceme především motivovat a ukázat, že i v tak těžké době má smysl připravovat se a nevzdávat se svých cílů a snů,“ říká za organizátory manažerka soutěže Tereza Kramplová. Vítězové čtyř kategorií, rozdělených dle věku, získají nejen finanční odměny, ale především možnost vystoupit živě před publikem, a to na letním hudebním festivalu Za poklady Broumovska, na Slavnostním koncertu v pražském Rudolfinu na podzim 2021 a také společně se Západočeským symfonickým orchestrem Mariánské lázně.

Mezinárodní klavírní soutěž Broumovská klávesa vznikla v roce 2011. Jejím cílem je pořádání soutěže pro děti a mládež s patřičnou odbornou platformou v široké mezinárodní působnosti. Celá idea se opírá o osvědčený systém dětského hudebního vzdělávání a dlouholetou tradici dětských soutěží v ČR. Mladí hudebníci mají nejen možnost vzájemné konfrontace na mezinárodní úrovni, ale také kontaktu se špičkovými osobnostmi českého i zahraničního klavírního umění a představiteli stěžejních hudebních institucí.

3 2 votes
Ohodnoťte článek

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments