MF Leoše Janáčka 2019: Každý si z letošní nabídky vybere

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka zahájí koncem května v ostravském Domě kultury Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Povede jej nejmladší zástupce dirigentské rodiny Kristjan Järvi. Přehlídka nabídne více než 30 koncertů. Návštěvníky zve do velkých koncertních síní, ale také do sakrálních prostor, zámku, hornického muzea, rozhlasového studia nebo pod širé nebe v Hukvaldech. Uvedl to ředitel festivalu Jaromír Javůrek.
Renaud Capuçon (archiv OP)

Po dobu pěti týdnů se v Ostravě, Hukvaldech a dalších deseti okolních městech představí osobnosti, jakými jsou klavírista Sergei Babayan, houslisté Renaud Capuçon, Milan Paľa, Ivan Ženatý a houslistka Isabelle Faust, Orchestre national du Capitole de Toulouse nebo domácí klavírista Tomáš Kačo,“ řekl Javůrek. Cílem festivalu je podle něj prezentace nejen Janáčkových děl na co nejvyšší umělecké úrovni a propagace české hudební tvorby, to vše v kontextu vývoje světové hudební kultury.

Letošní festivalový ročník zahájí díla Prokofjeva, Rachmaninova a Janáčkova Sinfonietta. Významná díla první poloviny 20. století zazní v interpretaci rezidenčního festivalového orchestru Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Pořadatelé připravují i Jazzový podvečer na Landeku. Pozvání přijal Vilém Spilka, brněnský kytarista a umělecký ředitel JazzFestu Brno, se svým kvartetem. V programu koncertu bude soubor reflektovat i své poslední CD Podvod s jazzovými úpravami známých písní Honzy Nedvěda. Zahraje i klavírista, skladatel a improvizátor Tomáš Kačo, který se z Nového Jičína dostal až do Berklee College of Music v Bostonu, aby se jako velmi úspěšný umělec vrátil domů.

Věřím, že si každý z letošní programové nabídky festivalu vybere. Mezi osvědčené a již tradiční akce patří například nedělní matiné s brunchem nebo hudební nocturno, tentokrát ve španělských rytmech,“ dodal Javůrek. Organizátoři například chystají sedm symfonických a pět komorních koncertů, tři varhanní koncerty, dva klavírní a dva houslové recitály, dva vokálně instrumentální koncerty.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky