MHF Dvořákova Olomouc 2019 nabídne sedm koncertů na sedmi různých místech
Zahajovací koncert se uskuteční ve čtvrtek 16. května v 19 hodin v kostele Panny Marie Sněžné. Pod taktovkou Petra Vronského zazní v podání domácí Moravské filharmonie Instrumentální mše Václava Riedlbaucha, kantáta Polní mše Bohuslava Martinů a poslední symfonická báseň Antonína Dvořáka, Píseň bohatýrská. Účinkující složku doplní v Polní mši Pěvecké sdružení moravských učitelů se sólistou Martinem Gurbaľem.
„Program je postaven velmi symbolicky, neboť v roce 2019 si připomínáme 60. výročí úmrtí poličského rodáka Bohuslava Martinů. Připomeneme si také na nedávno zesnulého českého skladatele, pedagoga a manažera Václava Riedlbaucha. Dále není bez zajímavosti, že Dvořákovu Píseň bohatýrskou premiéroval v roce 1898 ve Vídni právě Gustav Mahler, jehož Symfonie č. 3 uzavře letošní festival. Současně se bude jednat o poslední koncert Petra Vronského v roli pověřeného šéfdirigenta MFO,“ doplňuje ředitel MFO Jonáš Harman.
Společným jmenovatelem následujících šesti koncertů je dramaturgie, jež je více či méně propojená s osobností Antonína Dvořáka a míst, kde pobýval.
Tradičním dramaturgickým počinem je uvádění filmů předválečné kinematografie s nově vytvořenou hudbou k tomuto účelu. Letos čeká na návštěvníky festivalu fantasy-horor z roku 1920: Jak Golem na svět přišel. Expresionistický film za hudebního doprovodu MFO pod vedením dirigenta a skladatele amerického původu Roberta Israela, který je rovněž autorem této hudby, bude uveden 17. května od 19 hodin v Kině Metropol.
Vynikající mladý německý ansámbl Acelga Quintett vystoupí v neděli 19. května od 17 hodin v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Hejčíně. Soubor, který byl v roce 2014 oceněn na prestižní německé soutěži ARD, zahraje díla Mozarta, Foerstera, Haase, Dvořáka ad.
Ve Slavnostním sále Klášterního hradiska zazní 20. května od 19 hodin moravská klasicistní hudba v podání ansámblů Musica figuralis a Ensemble Versus. V podání těchto špičkových českých souborů se milovníci tzv. poučené interpretace mohou těšit na často neznámá díla neznámých skladatelů, z nichž někteří v Olomouci působili.
Dvořákův americký sen je název komponovaného pořadu hudby, zpěvu a slova, který předkládá posluchači to nejlepší z díla Antonína Dvořáka a jeho amerických současníků, zejména jeho studentů z newyorské konzervatoře. Koncert se uskuteční 21. května od 19 hodin v sále Václava III. ve Vlastivědném muzeu v Olomouci.
Zařazení klubového koncertu Laca Decziho a Celuly New York 22. května od 20 hodin v Jazz Tibet Clubu má myšlenkovou analogii v určitém společném aspektu životního příběhu A. Dvořáka a L. Decziho. Rodáci z Čech a Slovenska se proslavili především na druhé straně Atlantiku, aby se zpět vrátili jako uznávaní umělci.
Závěrečný koncert v podání hostující Janáčkovy filharmonie Ostrava pod taktovkou jejího šéfdirigenta Heiko Mathiase Förstera bude patřit 3. symfonii Gustava Mahlera. Toto monumentální dílo bude uvedeno v pátek 24. května od 19 hodin v prostorách kostela svatého Mořice.
Exkluzivním hostem letošního ročníku festivalu bude Lisztův komorní orchestr pod uměleckým vedením Pétera Tfirsta. Umělecké těleso, obecně uznávané jako nejlepší maďarský komorní orchestr současnosti, zavítá do Olomouce v rámci svého českého turné ve čtvrtek 13. června, kdy od 19 hodin v sále Reduty zahraje stěžejní komorní díla W. A. Mozarta a F. Schuberta.
Autorem vizuálu letošního ročníku festivalu Dvořákova Olomouc je grafik a designér Petr Skala, působící pod uměleckým jménem SKÁKALA. Tento brněnský rodák patří v současnosti k nejvyhledávanějším českým designérům. O kvalitě jeho práce svědčí mimo jiné fakt, že jako první Čech získal v roce 2010 prestižní ocenění Red Dot Design Award – Best of the Best.
Mezinárodní hudební festival Dvořákova Olomouc je tradiční jarní hudební přehlídkou zejména artificiální hudby v Olomouci. Tradice festivalu se začala psát v roce 1950, kdy se uskutečnil první ročník pod názvem Hudební jaro. Od té doby festival několikrát změnil své jméno, pořadatele a zčásti i zaměření. Pod názvem Dvořákova Olomouc se pořádá od roku 2002. V minulosti se na festivalových koncertech olomouckému publiku představila taková jména, jako např. Igor Oistrach, Mstislav Rostropovič, Zdeněk Mácal, Misha Maisky, Václav Hudeček, José Cura či Gidon Kremer se svým souborem Kremerata Baltica. Pořadatelem festivalu je Moravská filharmonie Olomouc.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]