MHF Leoše Janáčka zve na symfonické vrcholy s hvězdnými interprety

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka se překlopil do své druhé třetiny. I přes omezení, která stále platí pro kulturní akce, návštěvníci nacházejí cestu na festivalové koncerty a užívají si živé kultury.
Kristiina Poska (foto Kaupo Kikkas)
Kristiina Poska (foto Kaupo Kikkas)

„Jsem rád, že se nám vyplácí určitá tvrdohlavost, se kterou jsme jako první v republice šli do organizace kulturní akce takového rozměru, jako je Janáčkův festival. Máme velkou radost, že lidé akceptovali naše odhodlání a chodí na koncerty. Těší to také interprety letošního ročníku, kteří po dlouhých měsících konečně hrají pro živé publikum. Na atmosféře koncertů je vzájemná radost znát,“ říká Jaromír Javůrek, ředitel festivalu. Díky dalšímu uvolňování opatření si festivaloví hosté od tohoto týdne budou moci kromě kultury vychutnat také sklenku vína či malé občerstvení.

V příštích dnech nabídne Janáčkův festival milovníkům klasiky symfonické vrcholy s hvězdnými interprety z ČR a zahraničí. Již ve čtvrtek 10. června se na festivalovém podiu potkají dvě inspirativní umělkyně – dirigentka Kristiina Poska z Estonska a vynikající francouzská klavíristka Lise de la Salle. Kristiina Poska je teprve třetí ženou v historii Janáčkova festivalu, která stane na festivalovém dirigentském stupínku. Společně s Janáčkovou filharmonií Ostrava předvede skladby Beethovena, Mendelssohna-Bartholdyho a Sibelia. „Paní Kristiina Poska patří mezi dirigentky se zkušenostmi získanými hostováním u významných hudebních těles a v operních domech celé Evropy. Jsem rád, že přijala naše pozvání a na svém prvním koncertě v České republice se představí právě ostravskému publiku,“ říká Jaromír Javůrek.

Lise de la Salle (foto Lynn Goldsmith)
Lise de la Salle (foto Lynn Goldsmith)

15. června zahraje v Ostravě Janáčkova filharmonie Ostrava pod taktovkou dirigenta Tomáše Netopila. 17. června se představí slavný švédský trumpetista a dirigent v jedné osobně Håkan Hardenberger. Publikum se může těšit na jeho vystoupení společně s klavíristou Ivo Kahánkem, cembalistou Jiřím Havrlantem a PKF – Prague Philharmonia, která po delší době opět navštíví festivalové Slezsko.

„Věřím, že s postupujícím rozvolňováním a krásným počasím přilákáme publikum nejen na tyto festivalové vrcholy, ale také do hukvaldské obory, kde chystáme pestrý program pro celé rodiny a kde také festival na konci června vyvrcholí,“ říká Jaromír Javůrek.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments