Marek Kozák získal třetí místo na klavírní soutěži Gézy Andy v Curychu

15. ročník renomované mezinárodní klavírní soutěže Gézy Andy zná své vítěze. Marek Kozák získal třetí místo, vítězem je Němec Anton Gerzenberg, druhé místo porota udělila Britovi Julianu Trevelyanovi. Marek ve finálovém kole přednesl s orchestrem Tonhalle Orchester Zűrich Beethovenův klavírní koncert č. 5, jako alternativu porotě nabídl Lisztův koncert č. 1 a Variace na dětskou písničku Ernsta von Dohnányiho.

Marek Kozák (foto Agentura Makropulos)
Marek Kozák (foto Agentura Makropulos)

„Tato soutěž je specifická tím, že si porota před každým kolem, s výjimkou semifinálového, vybírá z několika programových variant. U prvního kola to bylo hodinu a půl před vystoupením. U recitálu ve druhém kole jsme na přípravu měli 24 hodin, byla to pro nás všechny veliká výzva.
Největší odměnou pro mě bylo vystoupení s Tonhalle Orchester Zűrich,“ říká Marek Kozák.

Soutěž organizuje v intervalu tří let Nadace Gézy Andy. Od založení v roce 1979 respektuje stejné principy – zacílení na klasicko-romantický repertoár od Mozarta po Bartóka, v němž exceloval klavírní virtuóz Géza Anda, následná tříletá podpora všem třem laureátům v koncertní činnosti a v neposlední řadě organizace akce v rodinném duchu, včetně zapojení hostitelských rodin pro ubytování účastníků.

Do 15. ročníku prestižního klání, věnovaného památce tohoto slavného maďarsko-švýcarského klavíristy, se v letošním roce přihlásilo 88 pianistů. Polovina byla vybrána k prezenčním kolům. V prvním kole zahrál Kozák Scarlattiho, Beethovena a Chopina, pro druhé kolo nastudoval recitál s Lisztovou Sonátou h moll, Ravelovými Valčíky a Rachmaninovovou transkripcí Bacha.

Čerstvě osmadvacetiletý pianista, absolvent ostravské Janáčkovy konzervatoře v oborech klavír a varhany a následně AMU ve třídě prof. Ivana Klánského, byl semifinalistou Chopinovy soutěže ve Varšavě, v roce 2016 získal titul laureáta v soutěži Pražského jara, v roce 2018 vyhrál Evropskou klavírní soutěž v Brémách.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments