Ředitel Slezského divadla odchází po pěti letech ze své funkce

Ilja Racek po pěti letech končí ve funkci ředitele Slezského divadla v Opavě. Na odchodu se dohodl s vedením magistrátu. Končí v době chystané restrukturalizace divadla. Město totiž hledá další zdroje financování kulturní instituce s činoherním a operním souborem. Zatím provoz ročně dotuje více než 90 miliony korun. Ani město ani Racek nepředpokládají rušení operního souboru.

Ilja Racek (zdroj Česká televize)
Ilja Racek (zdroj Česká televize)

Město je podle Ilji Racka ve složité situaci. Nemá totiž peníze na chod dvousouborového divadla. „Myslím, že nastane personální problém, když budou chtít ušetřit. Pak se to projeví i na kvalitě nabídky směrem k divákům,“ uvedl Racek. Dodal, že na odchodu se s představiteli města dohodl. „Situace se mi zdála příliš složitá, a to hlavně s ohledem na můj věk,“ řekl jednasedmdesátiletý Racek, který v minulosti šéfoval několika divadlům, ostravskému studiu ČT a působil i na ministerstvu kultury.

„Stávající pan ředitel Ilja Racek, který za pět let svého mandátu odvedl obrovský kus kvalitní práce, se rozhodl i s ohledem na plánovanou restrukturalizaci dále nepokračovat. Důležité je to, že se rozcházíme v dobrém,“ řekl náměstek opavského primátora Petr Orieščík. Výběrové řízení na nového šéfa začne v červnu a vybrán by mohl být do konce léta. Hlavním úkolem nového ředitele podle náměstka bude právě restrukturalizace divadla.

Město si loni nechalo udělat analýzu manažerského potenciálu. Plánuje zachování opery i zvýšení podílu vícezdrojového financování. Provoz Slezského divadla stojí ročně přes 110 milionů korun, okolo 90 milionů platí město jako zřizovatel. Další příjmy jsou ze vstupného, z komerčních aktivit či dotací státu a kraje. „Opava je i ve středoevropském kontextu unikátem. Jsme jediné okresní město v České republice, které má vlastní dvousouborové divadlo, tedy činohru i operu. Všechna ostatní dvousouborová divadla jsou v krajských městech,“ uvedl Orieščík.

Město hledá změnu financování, jedná s krajem i státem. „Myslíme, že si Opava operu zaslouží a rozhodně ji rušit nechceme. Je to klenot, kterého se rozhodně nechceme zbavovat,“ řekl náměstek.

Souhlasí i odcházející ředitel. „Opavská opera je ohrožena už od svého vzniku. Hovoří se o tom sedmdesát let. Je to takový folklor. Přesto se dožila současné doby. Má za sebou slušné výsledky a před sebou ještě další budoucnost,“ míní Racek.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments