Michal Novenko: Překvapení k mým 60. narozeninám – rádio bude vysílat 24 hodin pouze mé nahrávky

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Dne 5. ledna 2022 oslaví významné životní jubileum koncertní varhaník, skladatel a velký milovník varhan Michal Novenko. Když usedl k tomuto božskému nástroji poprvé a mohl zkoušet jeho zvukové možnosti, úplně propadl jeho kouzlu. Vede si pečlivě archiv nástrojů, na které hrál – a dnes se to číslo blíží k až neuvěřitelným čtyřem tisícům. Má řadu nahrávek u britské firmy Priory Records, která je v oboru varhanní hudby na světové špičce a má i špičkovou distribuci. Díky tomu oslavy jeho narozenin proběhnou přímo velkolepě – belgické rádio Organroxx bude celých 24 hodin vysílat pouze a jen varhanní nahrávky Michala Novenka a to 5. ledna 2022 od 4:00 do následujícího dne 3:59 hodin. Milovníci živé hudby mohou jít na koncert, který se koná tentýž den v kostele U Salvátora na Praze 1, kam zařadil na program i dvě ze svých skladeb.

Michal Novenko (foto se souhlasem Michala Novenka)
Michal Novenko (foto se souhlasem Michala Novenka)

Dne 5. ledna 2022 oslavíte životní jubileum. Rekapitulujete při takových příležitostech?
To víte, že to člověka přiměje, aby trochu bilancoval a zároveň rozmýšlel, co nového ještě naplánovat. Tentokrát mám navíc obzvlášť silnou pobídku k rekapitulaci a bilancování, protože na podzim mě oslovila studentka University Palackého v Olomouci, že o mně chce napsat diplomovou práci. Mou první reakcí byl údiv a zároveň potěšení, že nemusím umřít, aby o mně někdo psal práci. Ovšem jako „žijící objekt“ takové diplomky musím chtě nechtě s autorkou spolupracovat, poskytovat jí informace a odpovídat na otázky, které bych si třeba sám nekladl. Takže ano, rekapituluji mnohem důkladněji, než bych si byl pomyslel: sepisuji si seznamy skladeb a nahrávek, rozpomínám se na důležité koncerty, festivaly, cesty a další životní mezníky.

Přesně v den svých 60. narozenin budete mít koncert v kostele U Salvátora na Starém městě. Můžete nám prozradit, co tam budete hrát za program? 
V této chvíli už program na uvedené webové stránce visí, takže nechám na čtenářích, aby se podívali. Samozřejmě, varhany U Salvátora jsou svým zvukovým charakterem na prvním místě vhodné pro barokní hudbu, ale kromě děl mých oblíbených starých mistrů tam zahraji i dvě vlastní skladby: Frescobaldianu a Preludium pro F. L. Věka, které jsou více či méně starou hudbou inspirované. Ovšem zvláštní perličkou je, že po koncertě si s přáteli připijeme a dva autoři budou přítomni i v tekuté podobě! Otevřeme sekt od katalánského vinařství Bach a mám připravenou i lahvičku Chianti z toskánských sklepů Marchesi di Frescobaldi. Mimochodem, není vyloučeno, že z některé větve tohoto starobylého rodu skutečně pocházel slavný Girolamo.

Michal Novenko (foto se souhlasem Michala Novenka)
Michal Novenko (foto se souhlasem Michala Novenka)

Jak jste se vlastně dostal k hudbě? Pocházíte z hudební rodiny?
Ano, mám umění v krvi. Oba rodiče se věnovali folklóru, patřili k zakládajícím členům kdysi slavného Československého státního souboru písní a tanců – otec jako tanečník a choreograf, maminka zpívala – až do vysokého věku měla svěží, mladistvě znějící hlas. Lidová hudba mě od dětství silně ovlivnila – její přirozenost, přímočarost, opravdovost. Samozřejmě jsem už jako kluk tancoval a zpíval, jenže když došlo k náboru do Lidové školy umění, odmítl jsem, protože jsem měl „hlubší zájmy“! Jako dítě jsem chtěl být archeologem, či paleontologem. Docela vážně jsem dělal ve škole přednášky o pravěku a měl jsem pocit, že učení se hudbě by mě zdržovalo. Prozíraví rodiče mě do ničeho nenutili. A už o dva roky později jsem sám zatoužil učit se přeci jen hrát na klavír. Pod vedením paní učitelky Flemrové jsem brzy dohnal ten opožděný začátek a někdy ve dvanácti letech jsem se už jednoznačně rozhodl pro hudbu. Zdědil jsem ale ještě jeden „rodinný poklad“: nadání na jazyky. Nejdříve jsem sklízel úspěchy v recitačních soutěžích, postupně se mi nějak propojil hudební sluch s jazykovou pamětí a citem. Ale to je zase jiná kapitola. 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments