Minifestival Dialogy uzavře koncert s Milanem Paľou

Filharmonie Brno připravila na tento týden koncerty s názvem Schnittke & Rachmaninov. Na programu jsou dvě díla: Houslový koncert č. 4 Alfreda Schnittkeho a Symfonie č. 3 a moll Sergeje Rachmaninova. Uzavírá tím minifestival Dialogy, který připravila pro domácí publikum po návratu z amerického turné. Páteční koncert vysílá živě Český rozhlas Vltava.
Milan Paľa (zdroj Filharmonie Brno)
Milan Paľa (zdroj Filharmonie Brno)

Sólového partu se ujme slovenský houslista Milan Paľa, který ke Schnittkeho tvorbě tíhne dlouhodobě a jehož osobitá interpretace zvláště hudby 20. a 21. století je dopředu příslibem, že toto provedení bude povýšeno na skutečnou událost. Skladbu autor složil v roce 1984 pro Gidona Kremera a Berlínské filharmoniky. „Je typickou ukázkou jeho polystylové kompoziční metody. Schnittke v ní rozehrává drama bezi Dobrem a Zlem, mezi harmonií a chaosem, drama konfliktu odstředivých a dostředivých sil, černé a bílé, jin a jang,“ uvedl dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš. Ten Schnittkeho zařazuje v posledních deseti letech do každé sezony a učinil tak z něj jednoho z emblematických autorů orchestru. „Je v tom jistá urputná dramaturgická pravidelnost, díky které je jeho hudba v Brně hojně navštěvována, přijímána a horlivě diskutována. Schnittke je v Brně prosazený jako snad žádný jiný světový autor jeho generace,“ uvedl Mikeš.

Do motivického materiál koncertu autor zakódoval kryptogramy několika jmen, Kremera, své vlastní, a tří jeho skladatelských přátel: Edisona Děnisova, Sofie Gubajduliny a Arvo Pärta. „Jako u jiných jeho děl, i tady nás čeká závěrečná katarze, které předcházejí mnohé jakoby pokřivené motivy. A také typický zvuk orchestru s rozsáhlou baterií bicích a klávesových nástrojů, v tomto případě cembala, celesty a klavíru,“ doplnil Mikeš.

Druhá půle večera patří Rachmaninovově Symfonii č. 3., jedné z posledních autorových velkých skladeb. Podobě jako celé Rachmaninovovo dílo staví na tradici a lidovém základě, ale vyniká složitějším kompozičním jazykem. „Osobně se na završení našeho minifestivalu moc těším. Posluchači nám v jeho úvodu připravili krásné přivítání. Jsem velmi vděčná za jejich vřelé přijetí, kterého se nám dostalo minulý týden na koncertech Z Ameriky do Česka. A také za ohlasy. O přestávkách přicházelo mnoho lidí, aby nám pogratulovali k úspěchu za oceánem a řekli, že jsou pyšní, jak jsme tam reprezentovali českou hudbu,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Vstupenky na koncert, který se koná ve čtvrtek a v pátek v Janáčkově divadle, jsou k dostání online, ve filharmonickém předprodeji nebo na místě půl hodiny před začátkem akce.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments