Ministerstvo kultury letos vypisuje zakázky za 1,5 miliardy. Jednou z nich je Státní opera

Ministerstvo kultury letos vypisuje dvě významné veřejné zakázky na opravy či dostavby budov, v nichž sídlí instituce, které zřizuje. Jejich celková hodnota je přibližně 1,5 miliardy korun, ve čtvrtek je projedná vláda. Výběrové řízení na rekonstrukci budov Státní opery Praha za 933 miliony korun bez daně bylo vypsáno v únoru s vypsáním zakázky na novou budovu depozitáře Národní knihovny v Hostivaři za 309 milionů korun bez DPH se počítá na konci letošního roku.

Rekonstrukce budov Státní opery Praha bude trvat 27 měsíců a skončit má v roce 2018. Přibližně v polovině dubna skončí lhůta na podání přihlášek. Ředitel Národního divadla Jan Burian počítá, že pokud nenastanou problémy, stavba se zahájí v létě, maximálně na začátku podzimu, tedy po skončení současné divadelní sezony.

Státní opera Praha (foto Pavel Horník)
Státní opera Praha (foto Pavel Horník)

O opravě Opery se mluví léta a cena, kterou za ni má stát zaplatit, stále roste. Ministerstvo kultury navyšování zdůvodňuje tím, že předchozí investiční záměry zahrnovaly pouze opravy vybraných technologií a dílčí restaurátorské práce na historické budově. Při přípravě projektové dokumentace se ale prý přišlo na další nedostatky ve stavu obou budov či statice historické budovy. Podle ministerstva je nutná generální rekonstrukce obou budov.

Financování rekonstrukce zajišťuje program Péče o národní kulturní poklad, z nějž se hradí opravy či novostavby sídel několika významných kulturních institucí. Z něj se platí také dostavba hostivařského depozitáře pro Národní knihovnu i revitalizace Klementina.

Rekonstrukcí a dostavbou depozitáře knihovna nahradila úmysl vybudovat novou budovu. Depozitář otevřený v devadesátých letech byl před dvěma lety doplněn o novostavbu za 387 milionů korun a je v ní uloženo pět milionů svazků. Další budova za předpokládaných 374 milionů by měla podle materiálu předkládaného vládě mít kapacitu na 3,5 milionu svazků. Měla by pojmout také přibližně 500.000 knih z Klementina po dobu jeho rekonstrukce. Revitalizace Klementina trvá od roku 2010 a měla by skončit v roce 2018, původně to mělo být letos.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat