Ministr kultury usiluje o možnost konzumace občerstvení i v rámci kulturních akcí

Divadla v České republice sice mohou již pár dní přivítat diváky i do vnitřních prostor, více ale začnou hrát až od června. Soubory oprašují inscenace, které hrály v době před zavedením opatření proti šíření koronaviru, a chystají se uvádět premiéry naplánované na celou už končící sezonu. Mnohé scény plánují hrát i v létě. Ministr kultury Lubomír Zaorálek chce při jednání vlády řešit situaci, kdy v divadlech a kinech nelze na rozdíl od restaurací od pondělí konzumovat občerstvení.

Ilustrační foto (zdroj Freepik)
Ilustrační foto (zdroj Freepik)

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v pátek oznámil, že restaurace budou moci od pondělí otevřít vnitřní prostory. Bude se regulovat počet lidí u stolu, povinné budou nadále negativní testy na koronavirus, očkování nebo potvrzení o prodělání nemoci covid-19. Hosté se ale budou moci prokázat i samotestem. Lubomír Zaorálek považuje podmínky pro restaurace a kulturu za nerovné, neboť do divadel a na koncerty budou muset lidé v té samé době chodit jen s respirátorem, testem provedeným zdravotníkem, nebo se testovat na místě před akcí.

Podle Zaorálka porušila hlavní hygienička Pavla Svrčinová dohody o rozvolňování. V návrhu rozvolňování kultury, který vláda před dvěma týdny schválila, se také počítalo s tím, že v divadlech a kinech bude možné prodávat a konzumovat občerstvení tehdy, až budou otevřené i vnitřní prostory restaurací. V pátečním usnesení vlády to ale není. Kvůli nemožnosti prodávat jídlo o pití třeba zatím neotevřely multisálová kina.

Divadla se ale rozhodla otevřít i s tím, že jejich provoz bude většinou ztrátový. Mohou uvnitř usadit maximálně 500 diváků s rozestupy a tak, aby byla naplněna maximálně polovina kapacity hlediště a musejí být dva oddělené sektory.

Velká divadla, jako je historická budova Národního divadla, nabízejí celých 500 vstupenek na jedno představení, lidé ale vstupují jinou cestou do parteru a jinou na balkon. ND nabízí divákům antigenní testování, vždy v den představení od 16:00 do 18:30.

Cirk La Putyka inicioval prostor pro hraní ve stanu na holešovickém Výstavišti, kde se v létě vystřídá v účinkování mnoho souborů. Sami tam 8. června uvedou jako svoji první letošní premiéru pohybově-novocirkusovou inscenaci Runners o životě v běhu.

Soubor Losers Cirque Company uvede premiéru další akrobatické show s názvem Konkurz, kde o jeho vítězi rozhodnou sami diváci.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments