Ministr Martin Baxa vysvětluje, proč nelze naplnit očekávání ohledně platů v kultuře

Ministr kultury Martin Baxa (ODS) sdílí názor odborářů, že platy v kultuře by měly být vyšší. Ekonomická situace státu ale vedla k tomu, že pro letošek se nemohou naplnit očekávání. Ministr to dnes novinářům řekl při příchodu na jednání vlády.
Martin Baxa (zdroj Ministerstvo kultury)
Martin Baxa (zdroj Ministerstvo kultury)

Zástupci profesních a odborových svazů kultury sdružených v Českomoravské konfederaci odborových svazů (ČMKOS) si stěžují na to, že vláda a ministr Martin Baxa neřeší problémy v kultuře. Kabinet podle nich například nedodržel příslib z roku 2022, že se státním příspěvkovým organizacím v roce 2023 navýší objem peněz určený na nadtarifní složky platů o čtyři procenta. Přes příslib vlády přibližovat se k jednomu procentu výdajů státního rozpočtu na kulturu se její podfinancování stále prohlubuje, řekli v úterý novinářům.

Ministr kultury uvedl, že jeho resort je ve velmi pravidelném kontaktu s odboráři, jak těmi, kteří reprezentují kulturu jako celek, tak například i s odbory Národního divadla. “Velmi poctivě situaci diskutujeme. Sdílím názor, že platy v kultuře by určitě měly být vyšší. Současná ekonomická situace státu, konsolidační balíček vedly k tomu, že pro letošní rok se nemohou naplnit očekávání tak, jak byla formulována,” uvedl ministr.

Nevyloučil jednání o platech v kultuře v souvislosti se státním rozpočtem na rok 2025. Ve vládě je podle Baxy shoda, že agenda se musí řešit.

Rozpočet ministerstva kultury v letošním roce má podle vládou schváleného návrhu činit 16,58 miliardy korun proti loňským 18,5 miliardy korun.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments