Smetanovské výročí v Litomyšli zahájí slavnostní smetanovský bál

Národní festival Smetanova Litomyšl pořádá u příležitosti dvoustého výročí od narození Bedřicha Smetany slavnostní smetanovský bál. Polky a valčíky nejen od jubilanta, ale i od Johanna Strausse, Jiřího Vejvody či Karla Vacka k tanci zahraje Filharmonie Hradec Králové pod taktovkou dirigenta Marka Šedivého. Symfonický orchestr poté vystřídá Pilsner Jazz Band. O předtančení se postarají sólisté Baletu Národního divadla v čele s Nikolou Márovou a Adamem Zvonařem, kteří si pro plesové publikum připraví českou besedu – tradiční český salónní řadový tanec pro čtyři páry, který patřil k oblíbeným tanečním kratochvílím Bedřicha Smetany. Průvodcem večera bude Marek Šulc. Slavnostní smetanovský bál se koná ve Smetanově domě v Litomyšli v sobotu 3. února 2024 od 19:00 hodin. Vstupenky je možné zakoupit na webových stránkách Smetanovy Litomyšle.
Ilustrační foto (zdroj Freepik, foto Macrovector)
Ilustrační foto (zdroj Freepik, foto Macrovector)

„Záměrem Slavnostního smetanovského bálu je odstartovat smetanovské oslavy v Litomyšli, které naváží na vyhlášení Roku české hudby a projektu Smetana200 na začátku ledna. Datum je víceméně symbolické, neboť budeme měsíc před Bedřichovým ‚narozením‘. O měsíc později na smetanovský bál naváží v Litomyšli celodenní oslavy,“ říká Marek Šulc, bývalý moderátor rádia Classic Praha, nyní koordinátor Roku české hudby a projektu Smetana200, který bude smetanovský bál uvádět.

Bedřich Smetana nebyl jen zakladatelem české národní hudby, ale také vyhlášeným tanečníkem. Mnoho tanečních prvků se vyskytuje i v jeho hudbě, jde především o výrazný rytmus polky, o které si Smetana předsevzal, že pro tento tradiční český tanec učiní to, co svého času dokázal Chopin s mazurkou, totiž etablovat ji v klasické hudbě své doby.

Nejde ale jen o ty desítky skladeb, přímo nesoucích v názvu jméno tohoto tance, Smetana využíval polky hojně i ve svých instrumentálních dílech a ve svých operách. O svém klavírním cyklu Českých tanců z roku 1879 Bedřich Smetana napsal nakladateli: „Navrhuji Vám uveřejnění Národních tanců pod jménem České tance a sice každý tanec pod svým vlastním jménem; tedy: Furiant, Skočná, Rejdovák a Rejdovačka, Sousedská, Hulán, Medvěd, Silnice atd. atd. Každý Čech, alespoň hudby milovník, by měl tyto zvláštní originální tance znát.“

Národní festival Smetanova Litomyšl, který bude ústředním místem oslav dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany, uvede u příležitosti jubilea svého nejslavnějšího rodáka všechny jeho opery. Stane se tak poprvé v jediném ročníku v téměř osmdesátileté historii festivalu. Sedm představení přivezou operní domy z Prahy, Brna, Ostravy a Bratislavy, Libuši koncertně nastuduje Česká filharmonie pod vedením Jakuba Hrůši, který je patronem projektu Smetana200 a zároveň jedním z ambasadorů Roku české hudby 2024. Titulní role se debutově ujme sopranistka Kateřina Kněžíková, Přemyslem bude Adam Plachetka.

Celý program 66. ročníku Národního festivalu Smetanova Litomyšl, který se koná od 8. června do 7. července 2024, bude veřejnosti představen na konci února. Prodej vstupenek na více než 40 programů bude zahájen 6. března.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments