Ministr Staněk jednal s odboráři ND o stávkové pohotovosti

Ministr kultury Antonín Staněk se dnes sešel se zástupci odborových organizací zastupujících zaměstnance Opery Národního divadla (ND) a Státní opery (SO), kteří k 26. červnu 2019 vyhlásili stávkovou pohotovost. Zástupci odborů ho informovali o situaci v ND a požádali, aby ministr vyvodil odpovědnost generálního ředitele ND Jana Buriana za údajně kritický stav první české scény. Staněk pozval dva zástupce odborových organizací na středeční jednání Garanční rady ND. Novináře o tom dnes informovala mluvčí ministerstva Martha Häckl.
Národní divadlo (zdroj commons.wikimedia.org/foto Jorge Royan)

Mým cílem je vyslechnout si všechny strany, položit řadu vlastních otázek, mimo jiné na financování a odměny, abych si mohl udělat vlastní úsudek. Pro mě jsou partneři všechny strany sporu a určitě z něj nebudu vylučovat odboráře jen proto, že stojí podle podporovatelů pana Hansena až na konci zaměstnaneckého řetězce,” uvedl Staněk.

Důvodem stávkové pohotovosti je podle zástupců odborů netransparentní a nekoncepční řízení Národního divadla, které ohrožuje stabilitu Opery ND a SO i hospodářské a sociální zájmy zaměstnanců. Požadují objasnění nástupu uměleckého ředitele Opery ND a SO Pera Boyea Hansena a výběrové řízení na ředitele ND.

Vratislav Vlna, předseda umělecké rady Orchestru ND, sdělil, že důvodem k vyhlášení stávkové pohotovosti jsou i údajně nezodpovězené otázky po směřování divadla adresované Burianovi v několika dopisech. Podle organizátorů dopisů Hansen, který byl před nástupem do funkce uměleckého ředitele jmenován poradcem ředitele ND Buriana, za devítiměsíční působení v této funkci nepředstavil základní vizi a přivedl soubor opery do krizového stavu.

S problémy svých kolegů z Opery ND nechtějí být spojování zástupci Činohry ND a Baletu ND. Odmítají prohlášení části odborů o krizi v celém Národním divadle.

Protestující podpořila pěvkyně Eva Urbanová, která řekla, že se snaží setkávat s lidmi, kteří by mohli Národnímu divadlu pomoci. Po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem se setkala i s ministrem kultury Staňkem, který jí slíbil, že nechá svolat garanční radu ND, protože ho znepokojuje situace v divadle. Podle divadelního kritika a historika Josefa Hermana je Urbanová jenom “nastrčená tvář”.

Kdybyste opravdu chtěli politiky informovat, jak to chodí v tvrdých zahraničních poměrech z pohledu pěvců, víc by jistě řekli namátkou Štefan Margita, Dagmar Pecková, Gabriela Beňačková, Aleš Briscein, Ivan Kusnjer a další. Doufám, že se ministr kultury informuje i jinde a že pozve k vysvětlení situace přímo Pera Boyea Hansena,” napsal v otevřeném dopise šéfredaktor Divadelních novin Herman.

Garanční rada byla zřízena v roce 2013 jako poradní orgán ministra kultury kvůli předchozím přílišným zásahům ministerstva do chodu divadla. “Garanční rada Národního divadla vznikla na podporu ředitele Buriana, pracuje pro něj a nemůže proto ministerstvu kultury podat nezávislé posouzení činnosti,” upozornil Herman.

Na konci května na post ředitelky Opery ND a Státní opery rezignovala Silvia Hroncová. Následovala tak uměleckého ředitele Opery ND Petra Kofroně. Hroncová mezi důvody svého kroku uvedla “dlouhodobě nevyjasněnou situaci spojenou s novou sezonou, rozdílné názory na budoucí směřování opery, na její organizační a personální strukturu a obsazení i chod opery“.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na