Ministr Staněk jednal s odboráři ND o stávkové pohotovosti

Ministr kultury Antonín Staněk se dnes sešel se zástupci odborových organizací zastupujících zaměstnance Opery Národního divadla (ND) a Státní opery (SO), kteří k 26. červnu 2019 vyhlásili stávkovou pohotovost. Zástupci odborů ho informovali o situaci v ND a požádali, aby ministr vyvodil odpovědnost generálního ředitele ND Jana Buriana za údajně kritický stav první české scény. Staněk pozval dva zástupce odborových organizací na středeční jednání Garanční rady ND. Novináře o tom dnes informovala mluvčí ministerstva Martha Häckl.
Národní divadlo (zdroj commons.wikimedia.org/foto Jorge Royan)

Mým cílem je vyslechnout si všechny strany, položit řadu vlastních otázek, mimo jiné na financování a odměny, abych si mohl udělat vlastní úsudek. Pro mě jsou partneři všechny strany sporu a určitě z něj nebudu vylučovat odboráře jen proto, že stojí podle podporovatelů pana Hansena až na konci zaměstnaneckého řetězce,“ uvedl Staněk.

Důvodem stávkové pohotovosti je podle zástupců odborů netransparentní a nekoncepční řízení Národního divadla, které ohrožuje stabilitu Opery ND a SO i hospodářské a sociální zájmy zaměstnanců. Požadují objasnění nástupu uměleckého ředitele Opery ND a SO Pera Boyea Hansena a výběrové řízení na ředitele ND.

Vratislav Vlna, předseda umělecké rady Orchestru ND, sdělil, že důvodem k vyhlášení stávkové pohotovosti jsou i údajně nezodpovězené otázky po směřování divadla adresované Burianovi v několika dopisech. Podle organizátorů dopisů Hansen, který byl před nástupem do funkce uměleckého ředitele jmenován poradcem ředitele ND Buriana, za devítiměsíční působení v této funkci nepředstavil základní vizi a přivedl soubor opery do krizového stavu.

S problémy svých kolegů z Opery ND nechtějí být spojování zástupci Činohry ND a Baletu ND. Odmítají prohlášení části odborů o krizi v celém Národním divadle.

Protestující podpořila pěvkyně Eva Urbanová, která řekla, že se snaží setkávat s lidmi, kteří by mohli Národnímu divadlu pomoci. Po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem se setkala i s ministrem kultury Staňkem, který jí slíbil, že nechá svolat garanční radu ND, protože ho znepokojuje situace v divadle. Podle divadelního kritika a historika Josefa Hermana je Urbanová jenom „nastrčená tvář“.

Kdybyste opravdu chtěli politiky informovat, jak to chodí v tvrdých zahraničních poměrech z pohledu pěvců, víc by jistě řekli namátkou Štefan Margita, Dagmar Pecková, Gabriela Beňačková, Aleš Briscein, Ivan Kusnjer a další. Doufám, že se ministr kultury informuje i jinde a že pozve k vysvětlení situace přímo Pera Boyea Hansena,“ napsal v otevřeném dopise šéfredaktor Divadelních novin Herman.

Garanční rada byla zřízena v roce 2013 jako poradní orgán ministra kultury kvůli předchozím přílišným zásahům ministerstva do chodu divadla. „Garanční rada Národního divadla vznikla na podporu ředitele Buriana, pracuje pro něj a nemůže proto ministerstvu kultury podat nezávislé posouzení činnosti,“ upozornil Herman.

Na konci května na post ředitelky Opery ND a Státní opery rezignovala Silvia Hroncová. Následovala tak uměleckého ředitele Opery ND Petra Kofroně. Hroncová mezi důvody svého kroku uvedla „dlouhodobě nevyjasněnou situaci spojenou s novou sezonou, rozdílné názory na budoucí směřování opery, na její organizační a personální strukturu a obsazení i chod opery„.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat