Minkusův Don Quijote nestárne

Cervantesův Don Quijote má hodně „následovníků“ v podobě dalších jeho zpracování. Určitě k nejúspěšnějším pokusům o jeho převyprávění patří ten z dílny Maria Petipy z roku 1869, uvedený o vánočních svátcích v Moskvě. Ohromný úspěch okamžitě přinášel další nastudování, která Petipu podnítila k „dopilování“ původní verze. Už počátkem sedmdesátých let devatenáctého století tleská tomuto Donu Quijotovi Petrohrad – vedle efektní choreografie tam neméně oceňovali i hudbu Ludwiga Minkuse. Po dalších třech desetiletích pak na scénu Mariinského divadla přichází slavný hrdina podruhé, v inscenaci Alexandra Gorského, a i tentokrát nadšení publika nebere konce.

Bylo by to ještě na dlouhé povídání, líčit další osudy staromódního rytíře v baletním zpracování při jeho tažení po světových jevištích. V pražském Národním se Minkusův Don Quijote objevil pohříchu sneuvěřitelným zpožděním – poprvé a zatím naposledy až roku 1986, v klasickém zpracování Petipy a Gorského, v nastudování Borise Bregvadzeho. Inscenace se hrála více než deset let a vystřídalo se v ní tak hned několik generací tanečníků (od Marty Drottnerové přes Michaelu Černou až po Dariu Klimentovou, od Vlastimila Harabese přes Luboše Hajna až po Jiřího Pokorného). V paměti současníků je i nastudování Jaroslava Slavického v brněnském Národním divadle, na leden příštího roku ohlásilo premiéru Dona Quijota ústecké Severočeské divadlo opery a baletu.
My ale teď obraťme pozornost k poslední vydané nahrávce Minkusova a Petipova šlágru na DVD. Vydala ji letos Decca a pochází z roku 2006 z Marrinského divadla v Petrohradě.

Také tato inscenace přesvědčuje o tom, že tenhle „rytíř smutné postavy“ rozhodně nestárne. Bravura, taneční jiskra, temperament a až neuvěřitelná technická jistota patří k výkonům všech protagonistů, v jejichž čele stojí Olesya Novikova jako Kitri a Leonid Sarafanov coby Basil.

Ostatně posuďte z několika úkázek sami. Tenhle Don Quijote určitě stojí za shlédnutí.
Ludwig Minkus:
Don Quixote
choreografie Marius Petipa, Alexander Gorsky
Vladimir Ponomarev (Don Quixote), Anton Lukovkin (Sancho Panza), Igor Petropv (Lorenzo), Olesya Novikova (Kitri), Leonid Sarafanov (Basilio), Vladimir Lepeyev (Gamash), Andrei Merkuriev (Espada)
Corps of the Mariinsky Ballet
Orchestra of the Mariinsky Theatre
Dirigent Pavel Bubelnikov

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat