Plzeň otevře zbrusu nový koncertní sál

Stále okolo sebe slyšíme slova krize, škrty, úspory. A tak snad následující zpráva potěší. Město Plzeň otevírá zbrusu nový kulturní stánek.

Ve zrekonstruovaném objektu v Husově ulici v Plzni vznikl Dům hudby s kvalitní koncertní síní. Je to jediný sál ve městě, který je postaven a určen výhradně pro komorní koncerty klasické hudby. Je vybaven špičkovým klavírem značky Steinway – a architektem interiérů je významný český tvůrce Pavel Joba z Ateliéru M 1 Architekti. Mimo jiné byl i architektem Českého spolkového domu v New Yorku. Celý dům prošel rozsáhlou rekonstrukcí a sál byl nově navržen postaven uvnitř domu, v němž má své působiště i Konzervatoř Plzeň.

Původní stav domu, krovy zničené dřevomorkou

Sál v Domě hudby bude první svého druhu ve městě, neboť koncertní sál v pravém slova smyslu Plzeň nemá. Prostory, v nichž se koncerty klasické hudby nyní v Plzni konají, slouží i k jiným účelům a jejich akustika není v žádném případě ideální – ať se jedná o Měšťanskou besedu, Peklo, Západočeské muzeum či Masné krámy. Mimo jiné i proto radní města dali „zelenou“ vzniku akustického sálu. Koncertní sál s balkonem má kapacitu 150 míst a veškeré zázemí, jaké takový sál potřebuje. Šatnou pro umělce a foyerem pro publikum počínaje, malou restaurací konče. V Domě hudby bude také nahrávací studio. Sál nese jméno Antonína Dvořáka. Minulé pondělí večer si kvality sálu jako první zkusily komorní orchestr konzervatoře s dirigentem Jiřím Štruncem a swingový orchestr školy vedený Petrem Mrázem – zatím jen pro zvané. Od středy 30. září začne prostor sloužit v plném provozu. Chvályhodný počin plzeňského zastupitelstva.

Při slavnostním otevření

Foto: https://www.konzervatorplzen.cz/

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky